Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
Foto

Také by mě zajímalo, jaké názory by dnes Tolkien zastával. Jestli by zase poslal hobity, v nichž spatřoval anglické venkovany, do Mordoru, aby ochránili Kraj :-) Odmítal alegorie a paralely, snad proto se Sauron zjevoval na různých místech. Ale jistě miloval Anglii, staré příběhy a eposy, v nichž hrdinní rekové chránili svou vlast i křesťanskou Evropu, a tak nějak tuším, na jaké straně by dnes stál ten milovaný konzervativní profesor, který měl raději příběhy než ideologie :-) ;-);-D

2 0
možnosti
Foto

Určitě ne křesťanskou paní Valíková. Křesťanskou rozhodně ne.

1 0
možnosti
Foto

Rekové ve starých eposech - Cid, Roland hájili křesťanskou Evropu. Stejně jako Tolkien, jehož matka si katolickou víru uhájila navzdory rodině. Beowulf je předkřesťanský, Edda také (z těchto eposů Tolkien hodně vycházel) a Siegfried z Nibelungů i Artuš a jeho rytíři stojí na pomezí, mísí se v nich předkřesťanské i křesťanské. Tolkiena znám poměrně dobře, pane Braune. Pěkný den.

2 0
možnosti
Foto

Nechala bych ho jako smělého a nebojácného a sebevědomého v jedne odpovedi v době, kdy problém přerostl v ten nejvážnější z vážných problémů celého světa. A právě proto, že měl rád příběhy hlavně, bych ho do žádných současných ideologií, ktere přibeh tohoto dopisu zdaleka nežijí...nenapasovávala. Možná by byl zase alergický na to, že si ho chce někdo s něčím...jako Němci tehdy ...spojovat. Těžko usuzovat, byť se zabýval Beowulfem jako důležitým hrdinným rekem predstavujicim hodnoty krestanstvi kdesi na začátku, jestli by byl křesťanem normálním, nebo tím, co pro křesťanství nezná bratra. Promiňte.

3 0
možnosti
Foto

Radko, to je perfektní odpověď, moc děkuji. V podobných intencích jsem chtěl také reagovat. Tolkien byl v době, kdy zmíněný dopis psal, už tuším ve věku kolem padesáti let. Předpokládal bych, že byl názorově vyzrálý, že měl své životní hodnoty srovnané. Tím dopisem zaujal jednoznačné stanovisko a řekl o sobě, kým je.

2 1
možnosti
Foto

Ödpověď výše. Pán prstenů vznikal převážně za druhé světové války, byť koncept měl T. hotový dříve. A ač se o tom příliš neví, je skutečně protknut křesťanskými symboly. Tolkien nebyl rasista, ale uměl pojmenovat zlo, které ohrožovalo Kraj a Středozemi. Skřeti nejsou jiná rasa, jsou Sauronem, zničení, zmutovaní elfové. Glum je vodní hobit. A z Moudrého Sarumana se kvůli touze po moci stane Sauronův slouha. Tolkien by určitě nechtěl být spojován s ideologiemi a paralelami. Ale jak už jsem napsala, byl to muž usedlých názorů, katolík v protestantské Británii a miloval staré příběhy a starou angličtinu, zvyky, tradice. Byl tolerantní, ale nikoli ke zlu - jak ostatně prokázal svou odpovědí. Že v Německu v roce 1938 vydávali Hobita či jiné dílo, bych mu opravdu nevyčítala.

2 0
možnosti
Foto

R^ ostatně i nakladatel, který vydávání jeho knih zprostředkoval, byl pacifista. Tolkien 25.7.1938 nemohl vědět, co se v nadcházejících letech odehraje, tou dobou se ještě neodehrála ani "Křišťálová noc" (pogrom z 9.-10.11.1938).

1 0
možnosti
Foto

Tak asi věděl, že nacisty nemá rád - jako to v té době věděl i Churchill - ale do budoucnosti vidět zcela nemohl. Doporučuji film Nejtemnější hodina (a knihu) - kolik vysoce postavených lidí v Británii se chtělo v roce 1940 s nácky domluvit... stačilo málo, a Třetí říše měla pod sebou i Británii.

3 0
možnosti