Středa 8. dubna 2020, svátek má Ema
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Středa 8. dubna 2020 Ema

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Z mechu a pazdeří

Pamatuji na Leo Pavláta, vykládat, že judaismus není misijní

náboženství. V tom je pravda, ve Starém Zákoně není nikde řečeno, že to Židé mají dělat. Nicméně právě v těch evangeliích je patrné, že část lidí ty proselyty získávala, toho se týkají ty uvedené verše o obcházení země i moře, aby získali proselytu, z kterého udělají syna pekla.

Židovské náboženství mi ale jako misjní skutečně nepřipadá. Pokud někdo dělal určité aktivity, tak byly něčím navíc. Stejně jako různé judaistické tradice, např. mikve a různá nařízení, které se této lázně týkají, to nemá oporu v Bibli. Leckdy tu je určitý příkaz z Mojžíšova zákona, ke kterému je přidáno spousta nařízení, co si vymysleli lidé. V podstatě co, co říkal Ježíš a co je někde u proroků, že místo Božího přikázání mají lidské tradice.

V rámci křesťanství bývají spory, co křes´tanství je a co není. Jestli určité věci, které nemají oporu v Bibli jsou křesťanství nebo nejsou. Když určité denominace např. podporují homosexualitu, např. teologicky zdůvodňují, že ta nevadí, že jsme každý jiný atd., jestli to

0/0
27.2.2012 23:10

Z mechu a pazdeří

Re: Pamatuji na Leo Pavláta, vykládat, že judaismus není misijní

je křesťanství nebo není. Z hlediska Starého i Nového Zákona to je v naprostém rozporu, navzdory tomu ,že se to někteří teologové snaží zdůvodnit řadou veršů účelově vytržených z kontextu, cíl není zjistit, co Bible říká, ale dokázat to, co dokázat chci a nějaké verše na to násilně napasuji. Jinde zas mají křesťanství smíchané s marxismem a opět toto já osobně za žádné křesťanství nepovažuji.

Z mého pohledu mnoho věcí z judaismu je totéž, vymyšlené lidské tradice, pokrucující biblická ustanovení. Tady bych řekl, že to není Mojžíšův zákon, jestli to je judaismus - pak judaismus a autentické židovství dle Tóry jsou dvě různé věci.

Dost věcí není černobílých. Míním různé tradice, které nejsou vyloženě proti Bibli, nicméně jsou něčím cizím, něčím navíc, lidskou tradicí, která mnohdy to původní přikázání nějak vytěsňuje. Co je ještě autentické křesťanství a židovství dle Bible a co jsou jen parodie, ovšem odpovídající lidským tradicím.

0/0
27.2.2012 23:15

karels

Re: Pamatuji na Leo Pavláta, vykládat, že judaismus není misijní

Ale jistě, dneska naprosto ne, to je pravda, ale pokud se týká v době z před 2 tisíci let, potom se musíme spolehnout na antické prameny + Bibli, případně židovskou tradici - ústní zákon. Dnešní židé opravdu žádným způsobem nepůsobí misijně - i tenhle pojem je spíš křesťanský.

0/0
27.2.2012 23:16

Z mechu a pazdeří

Re: Pamatuji na Leo Pavláta, vykládat, že judaismus není misijní

U Vašeho předchozího příspěvku jsem si říkal, že je to dosti silné kafe, označovat židy jako pokrytce. Věcně to jistě pravda byla, v době kdy to ti skoro první křesťané psali. Špatná zkušenost se židovstvím, tak tady je asi významné rozlišit tu prvotní dobu, kdy pronásledovali Židé (nechávám velké písmeno, národ v podstatě splývá s náboženstvím). Jenže pak se to obrátilo a Židé zakoušeli od křesťanů po staletí útisk, který si přeci jen nezasloužili. A došlo i posunu, že většími pokrytci se stali ti křesťané. Bohužel, přijde mi, že přes různý pokrok vůči době středověku to stále v široké míře platí.

Vaše články jsou rozhodně zajímavé, uváděné věci jsou podložené zdroji. Dnes mě zarazila spíš ta formulace, o židovéské misii se nemluví. Věcně to je ale správně, určité misijní aktivity bez pochyby byly, sama Bible o tom svědčí.

0/0
27.2.2012 23:50

karels

Re: Pamatuji na Leo Pavláta, vykládat, že judaismus není misijní

Zrovna o pokrytectví - „Následné řecké slovo hypokrités v plurálu tj. hypokritaj, jež přeložili překladatelé jako pokrytci. Je to nejen nesmysl, ale také urážka, která figurovala v křesťanské literatuře po celá staletí. Řecké slovo hypokritai neoznačuje pokrytce, ale je překladem hebrejského slova vytvořeného z hebrejského slovního kořene ch.n.f, který znamená: být bezbožný, nevěřící atd.„ Tolik citace  z TRESMONTANT, Claude. Hebrejský Kristus. Knižná dielňa Timotej, Košice 2004.

0/0
27.2.2012 23:56

karels

Re: Pamatuji na Leo Pavláta, vykládat, že judaismus není misijní

Někomu se bude zdát horší pokrytectví, jinému zase nevěřícnost, bezbožnost. Z hlediska charakteru je horší povahovou vlastností pokrytectví, vždyť bezbožnost se dá napravit.

0/0
28.2.2012 0:03

karels

Re: Pamatuji na Leo Pavláta, vykládat, že judaismus není misijní

ale pokrytectví se dá napravit vlastně taky....

0/0
28.2.2012 0:04

Žebříčky

Redakční blogy

 • Redakční
        blog
 • Blog info
 • První pokus
 • Názory
        a komentáře

TIP REDAKCI & RSS

Najdete na iDNES.cz