Diskuse

Proč nás nenavštěvují mimozemské civilizace? (díl 2.)

Nová registrace

Účet iDNES.czP72e10t89r 98D21r66a85p25a69l

17. 7. 2017

dle mého laického názoru lze odpověď na otázku v titulku shrnout do 3 slov: čas, vzdálenost, motivace. Vzhledem k velikosti vesmíru, miliardám hvězd a násobně většímu počtu planet jde s téměř 100% jistotou říct, že život ve ve vesmíru existoval, existuje a bude existovat...jen je velmi malá pravděpodobnost, aby se dvě civilizace setkaly v daném čase a prostoru

Facebook Twitter Google Plus Zavřít

J32i60r45k76a 50B97r57u14n61n80e54r

18. 7. 2017

Líbí se mi střízlivé a fakty bohaté články od Vás i mimořádné názory mnoha diskutérů. Ale fantazie mám také rád. Jednu, pro mnohé asi trochu odpudivou, zkusím. Lidé se ze svých mnoha předků vyvinuli přírodní evolucí, tedy nikoli vlastní vůlí, či chtěním, opice si nenaplánovaly, že budou lidmi. V poslední době se ale akcelerují schopnosti lidí radikálně zasahovat do svého vývoje a přírodní evoluci, zatím pomalu, nahrazuje, nevím jak to pojmenovat, snad civilizační evoluce. Také v ní, co se osvědčí, bude akceptováno, ale zřejmě to také nebude žádná selanka a nikdo neví kam se to vyvine. Z pohledu stovek i tisíců let se dá předpokládat, že tito "lidé" budoucnosti budou něco jiného, než jsme dnes my. Takže si myslím, že tvorové kteří nás snad někdy navštíví, budou nějakou komplikovanou směsí organiky, strojů s inteligencí vystuženou přidáním té umělé a vědomostmi o kterých dnes nemáme tušení, jinak by nás nemohli navštívit.

Facebook Twitter Google Plus Zavřít

M53i96l90a96n 76S50t50e87h48l26í64k

17. 7. 2017

Já pevně věřím, že život ve vesmíru určitě existuje. Je to vidět i na Zemi, kde se mu v těch nejjednodušších formách daří uchytit i za extrémních podmínek (viz třeba podmořské sopouchy v hloubce několika tisíc metrů, nebo ledovce). Jiná otázka je, jak dalece je běžné, že se vyvine také i n t e l i g e n t n í život. Tam už si tak jistý nejsem, i když se mi nechce věřit ani tomu, že bychom při nekonečnosti vesmíru byli tak výjimeční.

Facebook Twitter Google Plus Zavřít

R56a28d44e21k 68J40a27r72o43š

17. 7. 2017

S tou studenokrevností jako výhodou bych si nebyl tak jistý. Je to spíše znakem vývojově nižších organismů. Mezi nejinteligentnějšími živočichy ty studenokrevné nenajdeme. Snad jen s výjimkou chobotnice, ale ta díky vodnímu prostředí nikdy nebude schopná metalurgie a obrábění kovů :-)

A jako podmínku pro vznik inteligentního života bych určitě přidal dostatečné dlouhý život takových jedinců (řádově alespoň desítky let), aby mohli využívat zkušeností a měli dostatečnou dobu na "učení se".

Facebook Twitter Google Plus Zavřít

I51l82o83n66a 14U70b87r50y42o86v70á

21. 7. 2017

Nejlepší je ten poslední mimozemšťan na fotografii. :-) Někteří diskutéři to tu berou příliš vážně a četla jsem, jak se čertí. No budiž, já beru iDnes blog hlavně jako zábavu a inspiraci. Tak jsem si říkala, že je opravdu zvláštní, že jsme zatím nenašli nikde stopu po jiných civilizacích, ačkoliv vesmír je velký. Ale je to natolik divné, že mám chuť uvěřit tomu, že je to možná právě proto, že jiná civilizace by mohla být natolik odlišná, že ji nejsme schopni pozorovat. Kdosi tu hovořil o vývoji lidského myšlení a já se k tomu přikláním. Pokud skutečně platí, že náš mozek je efektivně využíván na pouhých 10% (což je pravda předmětem diskuse), pak těžko říct, co ještě všechno nevíme, neumíme, nechápeme.

Facebook Twitter Google Plus Zavřít

J80a64n 86Ř46e81h12á22č57e69k

19. 7. 2017

Pěkné R^

A docela by mě zajímalo, zda existuje nějaký fyzikální zákon či princip, který mimozemšťanům znemožňuje usmívat se. Ve všech filmech, které jsem zatím viděl, se tváří děsně sveřepě. :-)

Facebook Twitter Google Plus Zavřít
Reklama

K77a47r98e14l 74B42e10d64ř81i67c40h

17. 7. 2017

Ještě bych upozornil na jednu oblast, kterou možná pomýjíme. Je to oblast dejme tomu psychologicko sociální. Civilizace, která by k nám přicestovala, bude možná muset být "diktátorsky" organizovaná a ve své podstatě bezohledná. Možná žádná vysoce"humánní" společnost z lidského pohledu.

Vezměme si, že by lidstvo dokázalo sestrojit kosmickou loď která někam pocestuje 100 let, t.j. 3-4 generace. Neřešme teď technickou stránku věci. Na té lodi bude dejme tomu 100 lidí s tím, že další se budou rodit během cesty. Ti první budou samozřejmě vybráni z milionů lidí a budou mít nějaký inteligenční potenciál, všetně profesní struktury. Co další generace? Velení lodi bude muset nutně rozhodovat o početí dětí (kolik dětí a kdy), ty děti budou od mala vychávány k nějaké potřebné činností, a ť se jim to líbí nebo ne. Mnoho věcí budou třeba obsluhovat roboti, ale některé profese budou potřeba. Ti lidé musí ztratit elmentární svobodu volby. Velení prostě určí, že toto dítě má schopnost být lékařem, tak prostě bude. V tak malém kolektivu, těch lékařů zase nebude moct být třeba 20, atd. Druhá věc je, že počáteční posádka bude mít nějaký inteligenční potenciál. Bude tam část vědců, atd. Co když ve 2 či 3 generaci už je v takto omezeném kolektivu nedokáže nikdo nahradit. Poslední věcí pak bude, že pro generaci která dorazí k cíli bude Země, naše civilizace a vše ostatní pouze něco imaginárního co nikdy nezažili.

Zjednodušeně, pradědeček kdysi nastoupil z nějakého důvodu do kosmické lodi a já jsem dnes tady. Bude možno říct, že tito lidé jsou nějací vyslanci naší civilizace?

Z tohoto pohledu, by civilizace která disponuje nějakou sdílenou (kolektivní) inteligencí, měla nespornou výhodu. Viz příklad s pozemskými mravenci. Tato civilizace by neřešila potřeby jedince. Mohla by cestovat tisíc let a po celou dobu by "věděla" kolik je potřeba, aby se rodilo dělníků, vojáků, technik, atd. Každý jedinec by měl od narození svoje místo v dané skupině a bylo by to pro něho naprosto přirozené.

Facebook Twitter Google Plus Zavřít

K41a27r38e70l 69B40e85d35ř88i10c18h

17. 7. 2017

Dovolím si jen takovou malou úvahu. Nedávno jsem sledoval dokument o mravencích. Je zřejmé, že některé druhy se chovají jako superorganismus s nějakým kolektivním, nám dosud neznámým myšlením.

Lidská civilizace je založena na individualismu, tedy na myšlení jedince. Co když je to ale jen jedna z forem inteligence a navíc ještě ta méně výhodná?

My jako lidé nutně přemýšlíme v našich "mantinelech". Pokud by existovala taková civilizace založená na nějakém superorganismu může mít i jistou komparativní výhodu. Jednotlivec nic neznamená a chová se v podstatě jako buňka v lidském těle. Lidský organismus není naprogramován, aby vnímal jednotlivou buňku, ale celek. Nikdo z nás se ráno neprobudí a není smutný, že mu v těle zemřelo pár mil. buněk.

Představme si nějakou civilizaci založenou na výše uvedené formě. Je jedno jestli bude vyspělejší, hlavně bude jiná. Pokud by taková civilizace byla naším sousedem, tak třeba hledá civilizaci podobnou té její a naší nedokáže vnímat. Třeba jí hledá cestami, které my nedokážeme chápat.

Facebook Twitter Google Plus Zavřít

P11e76t44r 10O69m80e62l19k56a

17. 7. 2017

Zajímavý článek R^. Jen bych rád věděl proč, po těch všech hrůzostrašných zkušenostech s chováním člověka a také po vyvození, že se bude pravděpodobně podobat i nám, zasíláme do vesmíru informační družice o naší poloze.:-) Až jednou dorazí nějaký "zelený" Adolf, tak se nebudeme stačit divit.:-)

Facebook Twitter Google Plus Zavřít
Načíst starší