Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
PJ

autorka je patrne milovnici klause potoze mu prisuzuje "majstrstyk" ktery vymyslel soudruh zemedelec tlusty

0 0
možnosti
BV

Paní Spálenková.

tvrdíte:

"A museli si na sebe vydělat (svými znalostmi, správným rozhodováním, vedením, organizováním...) - o tom je můj blog i koment, na který jste reagoval"

Většinou je pravda, že zaměstnanec musí poskytovat takové výkony, aby se zaměstnavateli vyplatil. To platí zejména u soukromých zaměstnavatelů.

Přesto existuje spousta zaměstnanců u kterých to neplatí. Typickými představiteli jsou státní úředníci. U nich nejde o výkony, které se dál "prodávají". Stát nemusí "prodat" své produkty, aby měl na další provoz. On zinkasuje daně a ty často be rozmyslu a patřičného efektu utratí. Mezi státními úředníky mohou existovat čestné vyjímky, ale dovoluji si tvrdit, že u soukromé firmy by stejnou práci musela zvládnout maximálně polovina zaměstnců a spoustu činností by soukromník nikdy neplatil. Dokonce mnohdy by bylo mnohem lepší, kdyby státní úředník nedělal vůbec nic, protože si pro vykázání činnosti vymýšlí nesmysly, které znepříjemňují život všem ostatním.

Neříkejte, že jste nikdy nečekala v úřadě až si popijí kafíčko a pokecají s kolegyněmi. Nebo se pokuste navštivit finační úřad či dopravní inspektorát v pátek po poledni. Bude zázrak když tam zachytnete nějakého referenta.

A i soukromý podnikatel musí občas platit zaměstnance za nicnedělání např když nemá zakázky, nebo dokud se mu nepodaří najít zákonný důvod k propuštění nemakačenka, dovolené, zákonné překážky v práci atd.

2 0
možnosti
MS

Já s vámi souhlasím. Můj postoj ke statní správě jsem už v diskuzi zmínila.

A se zákonným propuštěním neschopného zaměstnance jsem měla tu čest. Bylo to dost vysilující, stejně jsme se ho nezbavili, řekněme, že se v rámci svých možností trochu zlepšil. (reagovala jsem na vás i dole)

1 0
možnosti
Foto

Mzdu na zamestnance vydelava zamestnavatel. Tim, ze riskuje, organizuje, rozhoduje. Zamestnanec jen provadi zadanou cinnost. To, ze se firmy "trestaji" za to, ze maji zamestnance, nema s mzdou co delat. Cast odvadi zamestnanec, cast firma.

3 2
možnosti
MS

Zaměstnanvatel není jen OSVČ.

Jak je potrestaná např. Škoda Auto, že má zaměstnance a kdo riskuje, organizuje, rozhoduje? Nejsou to zase zaměstnaci na top manažerských pozicích?

Kdo konkrétně podle vás vydělává na tisíce zaměstnanců ve Škodovce?

0 0
možnosti
DB

a ještě jeden komentář vašich slov

Pokud budeme stále tvrdit, že zaměstnavatel platí něco za své zaměstnance, tak to vypadá, že zaměstnavatel dělá něco navíc, něco, za co by mu měli být zaměstnanci vděční, něco, co by možná dělat nemusel, ale dělá to, protože je hodný anebo protože by to zaměstnanec sám nezvládl.

Zdroj: http://spalenkova.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=609964

vztah, který popisujete tu skutečně velmi často byl...a vždy to byla nějaká forma otroctví....klasické otroctví, ale i otroctví koncentračních táborů, jakýchkoliv jiných táborů nucených prací i dnes a za doby DICKENSE v BRITÁNII

Jen tak mimochodem..dnešní vztah je také otroctví ovšem na jiné úrovni a jinak technicky provedené a já tomu říkám EKONOMICKÉ OTROCTVÍ....tohle popsat a vysvětlit opět trvá poměrně dlouho....

V jednom mém dnešní komentáři jsem v toto diskuzi pospal vznik vztahu zaměstnance a zaměstnavatele a jejich podstatu....a tou podstatou je spolupráce....

Jenže na obou stranách jak u mezi zaměstnavateli atak mezi zaměstnanci jsou lidé, kteří "chorobou" spolupráce netrpí a snaží se žít na úkor druhého....zaměstnance to fláká a zaměstnavatel platí minimum, které musí nebo nějakými triky ještě méně....

a právě z podstat vzniku zaměstnaneckého poměru je vidět, že ten první , komu je to jedno, je zaměstnanec..není to totiž jeho trh a tak je mu to jedno, on chce jen svou výplatu...a proti tomu se zaměstnavatel právem brání...

Nechci se moc rozepisovat, je to na dlouhé hodiny vysvětlování.... ̈

jen bych doporučil, než něco napíšete, udělat si poněkud hlubší rešerši a nepsat povrchně..to pak lidi mate a jsou ještě zmatenější než byli a než je opravdu nutné...

1 1
možnosti
Foto

Nehodlám polemizovat s většinou vašich názorů, ale jedna věc mne opravdu zaujala. A to poslední věta. Evidentně se považujete za toho Jediného osvíceného, který zmateným masám občanů svítí loučí na cestu životem....Tak jsem vám chtěl jen poděkovat, protože chtít po vás zamyšlení nad pitomostí vaší poslední věty by bylo evidentně nad rámec vašich možností.....;-)

2 0
možnosti
MK

Článek velmi pěkně napsaný, ovšem vidím, že některým diskutujícím se bude muset ještě doplnit o další údaje.

Někdo tady píše, že zaměstnanec má např.4 týdny placené dovolené, když osvč má dovolenou, tak nemá žádný příjem atd...

Kua to nechápete, že je to úplně to samé, jako popisovala ta autorka v tomto článku "odvody za zaměstnanceů?

Ten zaměstnavatel moc dobře ví, že má za zaměstnance platit i v době, kdy nic neprodukuje, což je typicky dovolená. Tzn. když navážu na vzorový příklad, tak kromě běžných měsíčních nákladů 50t./měs. si spočítá, že má ještě mít rezervu na dovolenou 4*5dní*7,5h*200Kč = 30t./rok, což je 2.500Kč/měs. a o tyto si upraví náklad na člověka, tzn.do těch hypotetických 50t./měs., které je ochoten dát na zaměstnance zahrne i tuto rezervu na dovolenou, tzn. že je do další částka, o kterou se sníží "skutečný" příjem zaměstnance.

Takže opět zde platí, ten pracovník nedostane od firmy nic zadarmo, ale všechny tyto "výdobytky" Zákoníku práce se mu pěkně spočítají a on o tyto další náklady firmy dostane méně.

Jen taková poznámka na okraj, např.na Slovensku je dokonce tato tvorba rezervy na dovolenou zaměstnanců v účetnictví povinnou položkou. Takže ty firmy/zaměstnavatelé mají tyto skutečné náklady na zaměstnance pěkně neustále na očích....:-/

4 0
možnosti
Foto

Pokud to budu trochu vulgarizovat, tak že si na rozdíl od zaměstnance není OSVČ schopný vydělat na vlastní dovolenou, benefity, stravenky ATD.

1 1
možnosti
DB

Paní autorko, dlouho jsem přemýšlel, jestli se mám pustit do dalšího komentáře tohoto vašeho článku. Píšete tam....stát se nažral. tato slova jsou nejen hrubá, ale i nevědecká a nelogická.

........Takže kam zmizelo 23.000 z Frantovy výplaty? Sežral je stát........

A tak se na to podívejme jinak.

Každá lidská skupina chce bezpečnost , aby se lidé mohli soustředit na práci a pak po práci v klidu odpočívat a věnovat se rodině a zálibám. Ale na to potřebuje stát armádu a policii. A to něco stojí a musí to zaplatit stát. A rodiče chtějí, aby jejich děti nebyly negramotné a chtějí je posílat do školy. A to něco stojí, A zaplatí to stát. A krom toho v každé i v té naší společnosti se najdou lidé, kteří páchají trestné činy a sedí, a to něco stojí a zaplatí to stát a k odsouzení těchto lidí potřebuje justici a to něco stojí a zaplatí to stát. A když někdo onemocní, jde k lékaři a to zaplatí stát. A pak každá lidská skupina v soutěži s jinými lidskými skupinami chce být dobrá a tak potřebuje výzkum jak základní tak i aplikovaný, a to něco stojí a zaplatí to stát.....

Tedy je to tak, že stát se nenažral, ....jak nesprávně píšete....stát si jen vzal od lidí peníze na to, aby lidem za ty peníze mohl zorganizovat to, co lidé chtějí užívat

Tak by to mělo chodit. JENŽE. existuje systém vládnutí, který říká, že z hlediska vládnoucí třídy je nutné UDRŽOVAT NÁROD V PŘIMĚŘENÉ CHUDOBĚ A PŘIMĚŘENÉ TUPOSTI,,,,a toto pravidlo vysvětluje neustále rozevírání nůžek mezi bohatými a chudými...a velmi často plynou peníze k těm bohatým velmi podivnými kanály, ale to je na jiné a mnohem delší povídání

Jen jsem vám chtěl ukázat jak velmi limitovaný je váš pohled na věc a tedy nesprávný. A jak vám lidé fandí. Jenže fandí vám ti lidé, kteří tohle také nevědí a jen se nechají nachytat na emoce.

A přesně takto se dělá propaganda...říká se polopravda a lidé řičí blahem a blaženým souhlasem, i když vlastně nemají proč, a to něco vypovídá o skutečném chápání světa a událostí většiny kolem nás...bohužel

1 1
možnosti
JD

sic máte pravdu ale blog je úplně o něčem jiným

2 0
možnosti
JJ

Autorka a někteří diskutující mají zřejmě pod kůží zafixovanou marxistickou politickou ekonomii, podle které je nositelem vytvořených "hodnot" jen pracující, který je zaměstnavatelem vykořisťován. Je to samozřejmě úplný nesmysl.

1 3
možnosti
KS

Nemyslím, že je to takto myšleno. Jde o to, že onen Franta má pro firmu nějaký řekněme "přínos" v určité hodnotě. Ten přínos musí být vyšší, než je mzdový náklad, jinak ho zaměstnavatel zaměstnávat nebude.

3 0
možnosti
JB

J50a16n 55B54u38r64i21a70n

21. 6. 2017 7:01

Díky moc za článek. Třeba se pár lidem rozsvítí.

1 0
možnosti
MS

A když ne, alespoň o tom diskutujeme. Což je také důležité.

1 0
možnosti
RP

Odvody českému státu nejsou vysoké, ale naopak české mzdy jsou malé. Spoustu věcí ČR stojí stejně jako stojí třeba Německo, přitom v Německu jsou výrazně vyšší mzdy, tudíž i když si německý stát vezme z německé mzdy procentuálně méně, pořád je to mnohem více.

A přitom prostor pro zvyšování mezd je. Naše produktivita je 70 % německé, ale mzdy jsou 30 % německých mezd. Chybějící rozdíl neboli zhruba ten prostor pro zvyšování mezd je cca 40 % německé nebo asi 133 % české mzdy.

Neboli kdyby české firmy platily k poměru k produktivitě stejné mzdy jako německé, byly by české mzdy vyšší o těch 130 a něco procent.

2 2
možnosti
KS

Stále dokola. Jo, to si takhle vezmeme naší výkonnost přepočtenou přes kupní sílu (aby nám vyskočilo vyšší procento) a pak si porovnáme hrubé mzdy (mimochodem bez započtení oněch "zaměstnavatelských" odvodů, které jsou u nás vyšší) pěkně přepočtené přes směnný kurz (aby vyskočilo nižší procento), no a je to. Pak už stačí jenom fantazírovat o prostorech v násobcích mezd. ;-)

2 1
možnosti