Diskuse

Znáte Dr. Budwigovou a její úspěchy v léčbě rakoviny?

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
DT

:-) A zase.. lži, polopravdy a "omyly". Počínaje tvrzením o nějaké sedminásobné nominaci na Nobelovu cenu, konče tvrzením, že klasická medicína má nejhorší skóre v léčení rakoviny.

Budwig sice přišla na účinky nenasycených kyselin, ale ona sama nerozlišovala jejich druhy a pro léčení rakoviny propagovala i ty, které k rozvoji rakoviny definitivně přispívají (víme dnes).

Ještě bych chápala ji - ona to prostě nevěděla a neuměla to rozeznávat, co ale vede lidi v dnešní době k propagaci zastaralých a zbytečných procedur?

0 0
možnosti
VK

Když nevěříte, proč je dnešní medicína neúčinná, přečtěte si můj článek "Jsme ve třetí světové válce". Není to tím, že by současná lékařská věda neznala lepší řešení.

0 0
možnosti
AR

Můžete prosím specifikovat, ve kterých letech byla dr. Budwigová nominována na Nobelovu cenu? Vzhedem k tomu, že nominace se zveřejňují až po 50 letech (podle regulí nadace pro Nobelovu cenu), tak by musela být 7x nominována už před rokem 1957. Takhle to zatím vypadá, že to o těch nominacích plácl někdo proto, aby dodal zdání důvěry této metodě.

1 0
možnosti
JP

J10a13n 74P76a74l47l35a46s

13. 4. 2017 14:30

Máte pravdu, jedná se o záměnu cen.

"Contrary to the often misquoted belief, Budwig was not nominated for the Nobel prize in medicine 6 times for her work with cancer patients, but rather nominated for the Right Livelihood Award (colloquially called the Alternative Nobel Prize)."

1 0
možnosti
Foto

naši obvoďáci činí pravý opak. Moji tchyni už před patnácti lety jedna doktorka zblbla, že užívala 11 medikamentů. Udělali z ní cukrovkářku, ačkoliv měla naměřeny hodnoty kolem 6 a brala léky. To samé s cholesterolem, kde měla něco málo přes 6. ale HDL 1,7. Teď v 90 letech je v LDN po slabé "mrtvičce" a krom prášku na spaní nebere vůbec nic.

0 0
možnosti
MK

Dovolím si několik oprav a doplnění. Především u lněného semínka je nutná spotřeba ne do 2 hod., ale řádově do málo desítek minut. A nebo zapracovat do nějaké masy, nejlépe "patlaniny", aby se zamezilo přístupu vzduchu. Nelze si ho namlít dopředu do rezervy.

Základní výzkum z 50. let je opřen o "kyslíkovou cestu" (druhá je zásaditá) a fenoménem je omega 3, obsažená nejvíce v určitém druhu lněného oleje. (nutno s atestem - dodá čerstvě vylisovaný Agro el Znojmo) Ze samotného oleje si tělo toho moc nevezme. Rozkladné sirnaté složky dodá tvaroh s co největším obsahem sušiny. (nutno smíchat tyčovým mixérem, ani šlehač nestačí) Lze ochutit - do sladka stévie + skořice, nebo na slano česnek, cibule atd.

Velmi důležitá je dieta, hlavně bez cukru - týká se především onkologických pacientů, ne preventistů.

Johanna Budwig svůj základní objev z 50. let doplňovala ještě v 90. letech, zemřela v r. 2003.

1 0
možnosti
VK

Moc děkuji za příspěvek. Ano, vím, Budwigová píše, že "po rozemletí lněného semínka se mastné kyseliny do 10-15 minut zkazí" (její přednáška v Curychu listopad 1959) a uvádí, že je nutno takto rozemletá semínka zapracovat do směsi s potravinou obsahující síru (tvaroh), jak uvádíte. Chybně jsem uvedl uvedl trvanlivost za rozemlété semínko, patřila ke směsi. Opravím to a ještě jednou děkuji i za další informace.

0 0
možnosti