Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
MS

I přes nesporné výhody radioteleskopů jsou mi optické dalekohledy a teleskopy tak nějak sympatičtější, protože zobrazují tak, jak vidí i naše oči. Proto má pořád můj největší obdiv Hubbleův teleskop a zejména "majstrštyk", kterým mu vědci prostřednictvím astronautů dodatečně nasadili "brýle" ke korekci optické vady zrcadla. Jinak opět velmi zajímavý článek. R^:-)

2 0
možnosti
DT

Děkuju. :-) Za pár let tu máme další vesmírný teleskop, bude ještě lepší. R^ Krásný den, Milane, děkuju za návštěvu. R^

1 0
možnosti
DT

Děkuju, Jirko, mějte krásný den. R^:-)

0 0
možnosti
Foto

Jo, to mě napadlo, že kvůli jiným vlnovým délkám.:-)R^

0 0
možnosti
DT

R^ Jsou to zajímavé věci. A když laik jako já kopá trochu pod povrch, nachází zajímavé detaily. R^ Krásný den, Kláro, a díky za návštěvu a zájem o věc. R^:-)

1 0
možnosti
Foto

Nominoval bych Tě, Dano, na nejlepší MOZKOVNU na iDnes blogu a nejen tady. Proč to nezavedou?

3 0
možnosti
OU
Uživatel požádal o vymazání
4 0
možnosti
MS

Další krásný článek. U velkých čoček či zrcadel je možná výstižnější výraz než bortí deformují se, protože již deformace tvaru bez fyzické destrukce má za následek rozostření obrazu.

Interferometrie v optickém oboru se používá u soustavy dalekohledů ESO/VLTI. Spolupráce čtyř dalekohledů o průměru 8.2m poskytuje rozlišení odpovídající 130m optickému dalekohledu.

https://www.eso.org/public/czechrepublic/news/eso1327/

Radioteleskopy mohou být také propojeny online. V poušti Atacama byla vybudována soustava ALMA z 66 radioteleskopů s proměnným uspočádáním se vzdáleností 150m až 16km. Zpracování je rychlejší, ale rozlišení nelze srovnat s plánovaným pozorováním EHT.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Atacama_Large_Millimeter_Array

3 0
možnosti
DT

Děkuju! R^ I za opravu, máte pravdu, lepší je říct, že se deformují. R^

ALMA je můj oblíbený... sledujovala jsem tak trošku vznik a sleduju, co je nového na stránkách ESO. R^ Mimochodem, velice, velice informativní stránky a fascinující fotogalerie.

Krásný podvečer, Michale, mějte se moc hezky a díky za návštěvu a zájem o vě. R^:-)

0 0
možnosti
WW

R^ Vynikající. Tento level je sice nám, amaterským radioastronomům zapovězen, ale nevzdáváme se ;-D Na quasar si vystačíme se 4. metrovou drátěnou parabolou s helix konvertorem a starším počítačem synchronyzující rotátor. Kalibrace se provádí skrze Měsíc, tj Slunce svítí na Měsíc a ten v jistém radiovém spektru "šumí"... Interferometrie je složitá a kromě svého "hardware", vyžaduje software, které rozloží hlavní interferenční svazek fázovými posuvy přímo ve vlnovodech jednotlivých antén a tím i rozložení radiového "jasu" na jeho části - je to takové holografické kouzlo se změnou "radiové" perspektivy a dosažení prostorovosti s nebývalým zvětšením (rozlišením), kde ona mŕížka toto umožňující je zastoupena přesným rozestupem antén. Někdo by si mohl říci, že by šlo objekt "naskenovat" pouhým jemným pohybem jedné antény - nešlo. Získali bychom bod jako v případě se 4. metrovou parabolou. :-)

3 0
možnosti
DT

R^ Tohle já obdivuju. Pro mě je to hrozně těžké si tyhle věci představit, takový malý zázrak. R^ Mějte krásný den, Waldo, mějte se moc hezky. R^

0 0
možnosti
Foto

Mimo jiných předností máš, Dano, velice vědecký mozek. A nenecháváš ho zaháletR^R^ tak ať Ti nadále slouží!!

0 0
možnosti
DT

:-)Děkuju. R^ Nenechám ho zahálet, slibuju. Měj krásný den, Horste, ať se daří. R^

0 0
možnosti
Foto

Pěkně podáno. Na rádiových vlnách, které mají představitelnou délku se mnohem snáze ukáže, jak je na ní rozlišovací schopnost závislá. Vím z vlastní zkušenosti, jak je obtížné vysvětlit, že na spatření lunárního vozítka nestačí jen pořádné zvětšení. Stejně z kopule lidé odcházejí s přesvědčením, že je to kvůli chvění ovzduší. S rádiovým signálem je to naopak. Zase nikdo nechápe, že se tím dá vidět něco ostře. Článek o interferometru do toho vnese trochu světla.

3 0
možnosti
DT

R^ Děkuju.

Já dlouho tápala kolem jedné věci: interferometrie viditelného světla. Nedělá se to stejně, jako u radiovln s odůvodněním, že se signály nedají ukládat do paměti počítače. Pak mi to došlo - jiný způsob snímání signálu. Žádná anténa, která by mohla poskytnout modulovaný výstup. Taková anténa by měla rozměry v řádech mikrometrů, což není dost dobře uskutečnitelné. Tedy doufám, že je to tak správně. :-) Jestlipak se pracuje na něčem podobném pro viditelné světlo, něčem, co by poskytlo výstup, který by se dal interferovat i na dálku, aby se mohly propojit teleskopy, pracující s viditelným světlem? Napadá vás nějaký trik?

Krásný den vám i vaší paní, Rudolfe. R^

1 0
možnosti