Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
Foto

Díky účastníkům diskusí v tomto oddychovém tématu.

0 0
možnosti
MS

"Bereme-li okno jako otvor v dírkové komoře, ... dalo by se čekat, že se obrys obdélníkového otvoru promítne také jako obdélník s pravoúhlými rohy."

To je naprostý nesmysl. Je to horší, než jsem si myslel.

STÁLE VŮBEC NECHÁPETE PRINCIP DÍRKOVÉ KOMORY!!!!!!

Předmět se na zadní stěně komory zobrazí výškově převrácený, bez ohledu na tvar !MALÉ! dírky. Několikrát jsem dával odkazy, tak se to snažte pochopit aspoň teď a zamyslete se nad odkazy:

http://fyzweb.cz/clanky/index.php?id=107&id_casti=42

https://cs.wikipedia.org/wiki/Camera_obscura

Tedy Slunce dírková komora s malou dírkou zobrazí jako kruh. Je-li otvor větší, stín se kolem základního obrysu rozšíří a ostrý roh okna se zobrazí jako čtvrtkruh. Pozorovaný stín je tím vysvětlen beze zbytku.

0 0
možnosti
Foto

Zde slunce není jako ohraničená dírková komora, ale kotouč v rovněž ozářeném pravoúhlém rohu okna a na průmětně se projeví kuželovým rozepnutím svých paprsků. Odtud to zakulacení rohů.

0 0
možnosti
Foto

Ještě doplňuji, že ostrý pravoúhlý roh okenního otvoru se nemůže zobrazit na protější zdi jako zakulacený - kuželem ohybového světla, odpovídajícím úhlovému průměru perspektivou zmenšeného slunce. Z pravoúhlého rohu se nemůže šířit světelný kužel, ale zase jen pravý úhel.

Kruhová dírka v pevné desce se zobrazí po dopadu paprsků jakéhokoliv světelného zdroje na průmětně zase jako kruhová, v intenzitě, zvětšení, zkreslení a rozostření dle kvality, intenzity a vlnové délky světelného zdroje, vzdálenosti zdroje od desky a desky od průmětny. Stejně tak čtvercová dírka jako čtvercová (zkoušeno také světelným zdrojem kruhové lampičky).

Pravé úhly rohů okna jsou také neprůhledně a přesně vymezeny okenním rámem a nutně by se měly takto zobrazit i na průmětně po celoplošném, rovnoměrném dopadu slunečních paprsků na okno.

Jenže zde se kulatí, což může vyvolávat jedině kuželovitě se rozpínající světlo malých slunečních kotoučů v rozích okna ("sluníčka" pokrývají všechny body plochy okenního otvoru).

0 0
možnosti
DT

:-) Takže jste to s tou dírkou nepochopil. Ta dírka je způsob, jak zobrazit na stěně/stínítku obraz, který je před kamerou. To, co se vám zobrazuje na zdi/stínítku, je Slunce nebo nějaký ozářený objekt (v případě kamery). Je naprosto jedno, jaký tvar ta dírka má. Slunce nezačne být hranaté jen proto, že jeho paprsky prošly obdélníčkem. ;-D Právě velikost té dírky má vliv na rozostření předmětu, který se zobrazuje, nebo na rozostření toho slunečního kotouče. Viz zaoblení na té vaší zdi.

Mimochodem, také si myslím, jak to uvedl pan Walda, že se jedná o zářivku a celou dobu nás houpete, že je to Slunce. Nebo máte nějaké divné bydlení. Okdkdy svítí Slunce v našich zeměpisných délkách a šířkách do pokoje vodorovně? :-)

1 0
možnosti
Foto

Ano, rohy okna jsou v odrazu na protější stěně zakulacovány rozšiřujícím se kuželem světla, způsobeným kruhovým světelným zdrojem, přestože je celá plocha okna stejnoměrně ozářená. Pozoroval jsem tentýž jev při vycházejícím slunci, které bylo nad horizontem jen jako "kruhový oblouk", a odraz okenního otvoru byl na zdi promítnut s pravoúhlými rohy. Sluneční světelný zdroj v obrysu "kruhového oblouku" zakulacení rohů nevyvolal.

Děkuji všem diskutérům za jejich zájem a příspěvky.

0 0
možnosti
DT

"Růžek tedy není ve světelném odrazu oříznutý, ale pohlcený všesměrně (kruhově) se šířícími paprsky okrajových slunečních kotoučů.

Zdroj: http://stratil.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=595430";

Růžek není pohlcený, on je těmi paprsky rozšířen, takže se z něj tvoří oblina. Stejně jako se paprsky nešíří všesměrně kruhově, ale pořád rovně. To vaše všesměré kruhové něco je kužel se základnou na zdi a vrcholem na skle.

Naučte se konečně používat správné výrazivo, to všesměrné kruhové šíření paprsků je směšně. :-) Pak není divu, že nechápete běžné jevy a plete vás to.

1 0
možnosti
Foto

Ano, je to polokužel se základnou na zdi a s vrcholem v rohu okenního skla. Ale jde o to, jak tento polokužel vzniká. Dírkou komory, kterou je celý okenní otvor, by se zvětšený odraz obdélníkového okna musel zobrazit opět jako obdélníkový. Tady se uplatňuje sluneční kotouč v rozích okna a zakulacuje rohy v odrazu na stěně svými kruhově se šířícími přímými paprsky.

Navíc tady nejsem v rubrice "věda", takže si mohu pojmy interpretovat podle svých potřeb.:-)

0 0
možnosti
PV

P71a24v91e81l 57V88é86b42r

27. 3. 2017 13:39

Proboha, dejte už pokoj! Na jedné straně děláte světobornou záležitost ze záležitosti, příslušející tak 8. třídě základní školy a na druhé straně chcete řešit problémy všehomíra...

Jenom se zbytečně zesměšňujete.

0 2
možnosti
Foto

Proč to tedy čtete a zesměšňujete se tady vy?

Já si někdy jen tak odpočívám, moje blogy jsou různé: o vlastní či jiné architektuře, o umění, básnířské, filosofické a úvahové, včetně kosmologických témat i odpočinkové. Vyhýbejte se jim a uleví se vám.:-)

Mimochodem toto o odrazu okna na stěně jste nevěděl ani vy.:-)

0 0
možnosti