Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
IV

Vážně jste architekt?

3 0
možnosti
Foto

Pokud vás moje blogy věnované architektuře o tom nepřesvědčují, tak je mi líto.

0 0
možnosti
MS

Dírkovou komoru využívanou k astronomickým pozorováním mají v římském kostele S. Maria degli Angeli e dei Martiri postaveném v ruinách Diokleciánových lázní podle Michelangelova projektu. Obraz částečně zatmělého Slunce na podlaze je na fotce

http://www.santamariadegliangeliroma.it/paginamastersing.html?codice_url=how_to_read&ramo_home=La_Meridiana&lingua=INGLESE

Na podlaze kostela je poledníková čára s mnoha údaji, prováděla se vědecká pozorování Slunce a hvězd.

http://www.santamariadegliangeliroma.it/paginamastersing.html?codice_url=history&ramo_home=La_Meridiana&lingua=INGLESE

Fotky poledníkové čáry

https://www.google.cz/search?q=santa+maria+degli+angeli+meridian+line&newwindow=1&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&sqi=2&ved=0ahUKEwiI1NCmuuzSAhVkCMAKHb6WC88QsAQIPg&biw=1018&bih=886#spf=1

.

Pro pana Stratila: stín jakéhokoli rohu nemůže být méně zaoblený než obraz Slunce přes dírkovou komoru za stejných podmínek.

1 0
možnosti
MS

Další fotky jsou na Googlu pod heslem

santa maria degli angeli meridian line solar image

redakční systém neumožňuje vložit odkazy.

1 0
možnosti
DT

R^ Hezky jste to vysvětlila. Slunce jako velice vzdálený zdroj k nám vysílá paprsky, které jsou prakticky paralelní, proto se takový jev může za určitých podmínek projevit. Já bych si tipla na to stmívání v rozích a na optický klam, vznikající ostrými a tupými úhly slunečních skvrn na zdi.

1 1
možnosti
Foto

Takto nemohl být vyvolán onen hluboký stín v rozích obrazu. Dále opakuji, jak jsem zjistil pokusem, že rohy nebyly stínem oříznuty. Přiložil jsem prst k rohu okna a malinko jím pohnul do skla. Tento bod pak odpovídal bodu zakulacení rohu odrazu na zdi. Všechny rohy pak byly zakulacené stejně.

0 0
možnosti
MS

Pěkně graficky vysvětleno. Lze ještě doplnit, že v pásmu o velikosti slunečního obrazu z dírkové komory (dáno úhlovým průměrem Slunce 0,5 stupně a vzdáleností okna a zdi) se uplatňuje polostín.

3 1
možnosti
Foto

Opakuji, že rohy byly zaoblené plným stínem, ne polostínem. Polostín potom ještě páskem překrýval plný stín, stejně jako u rovných stran obrazu. Jev bude možná souviset se dvěma skly okna, mezi nimiž je mezera cca 1cm. Okno s jedním sklem by patrně tento jev nevytvářelo. Budu to dále zkoumat.

0 0
možnosti
Foto

Mýlíte se, všichni.:-) Moje pozorování není uměle vykonstruované v mé hlavě. Mám dobrý zrak a myslí mi to normálně. Skutečně byl obraz okna na zdi se zaoblenými rohy bez viditelného slunce a ve skle obrázku s ostrými rohy, včetně slunce uprostřed.

Slunce bylo jen jedno, ne čtyři sluníčka v rozích okna.

Plocha na zdi byla rovnoměrně ozářená částečně pohlceným a částečně odraženým slunečním světlem. Pokud by se v obraze uplatňoval obrys slunce, nebyly by zakulacené rohy v hlubokém stínu (jako překryté hmotnou překážkou), ale rovněž osvětlené, neboť sluneční paprsky dopadaly na celou plochu okna.

0 2
možnosti
MS

NIKDO nepíše, že jste neviděl, co jste popsal, ale srozumitelně máte vysvětleno, proč jste to viděl. Grafika paní Vránové je perfektní a vysvětluje, jak s rozšiřováním hypotetické jedné dírky na celý obdélník okna vznikne Vámi pozorovaný obraz.

Příště si zkuste změřit poloměr zaoblení rohu stínu a vzdálenost stěny od okna. Poloměr zaoblení v mm by měl odpovídat asi 4.6 násobku vzdálenost stěny od okna v metrech. Pokud máte digitální foťák a grafický editor ukazující jas v daném bodu, vyfoťte si detail kolem rohu stínu a podívejte se, jak jas v blízkosti okraje stínu postupně klesá.

Alespoň ilustrujete pozadí Vašeho vyjadřování o astrofyzice.

2 1
možnosti
WW

V podstatě máte pravdu. Přesněji je v tom difrakce a projekce je tím pádem o to větší, tudíž proto jsou rožky zakulacené (rožek je v podstatě světelným zdrojem, tedy onou dírkou po vašem a r onoho zaoblení je rovněž nárůstkem pro rovné projektované linie). Povahu světelného zdroje je také možné brát do úvahy, ale stejného efektu docílíte projekcí žiletky pomocí laseru - pravoúhlé štěrbiny jsou rovněž ve svých rožcích na projekci zakulaceny. Obávám se, že zrovna případ okna je uměle vykonstruován v hlavě pana Stratila, protože markantní zaoblení by šlo vypozorovat na nerovné stěně nebo pokoje dlouhého jako kravín, aby se mohl uplatnit rozptyl.

2 1
možnosti
Foto

R^Je to tak, jen doplním jednu souvislost, o které jste se zmínila u článku pana Stratila. Je to tím, že se nám Slunce nejeví jako bod, ale jako kruh, takže v rozích a na hranách obrázku vzniká polostín. To znamená, že kdybychom jej pozorovali právě z těchto míst, neviděli bychom ho celé - dopadá tam tedy méně světla.

3 1
možnosti