Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Diskuse

Zlatý analog

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
WW

V oblasti audio je analog stále v permanenci a nemalá cena také odpovídá reprodukované kvalitě, přesahující onu digitální zejména v požitku. Digitalizaci v oblasti video urychlila komerce a i když jsou výhody zřejmé, jako např. přímý přenos z rychle se pohybujících objektů (např. z kokpitu F1, stíhačky nebo orbity), což u analogu moc dobře nelze realizovat, mezi dalšími je to právě multiplex, díky kterému lze sloučit a přenést více signálů - šíře přenosového pásma je tedy maximálně využita než v případě analogové televize, kde by zůstalo u několika mála kanálů a právě proto se z komerčního hlediska přistoupilo na digitalizaci, tedy ne jen z požadavku vysokého rozlišení atd. Digitalizace je velmi sofistikovanou technologií - vyžaduje malé počítače s pamětí v pŕijímačích, které nejen zpracovávají typ multiplexu, ale mění jen ty pixely v obraze, které se mají změnit, čímž dochází k úspoře v rámci datového toku a mnoho dalšího. Tuto drahou technologii někdo musí zaplatit a tím je koncový spotřebitel - dekódovací karty do STB T2 už možná budou realitou, jak se už dávno realizuje v satelitním vysíláním, ve kterém se normou S1 vysílá snad jen v FTA. Co lze televizní digitální platformě vytknout, není ani tak samotná digitalizace, ale kvalita služeb poskytovatelů - šidí se pŕevážně na datovém toku (pixelizace) - nízký datový tok má za následek nekvalitní obraz nestíháním změn v obraze - krásně lze vidět na příkladu plápolajícího ohně a dalších. Analog byl svým způsobem předimenzován svou šíŕkou pásma a zvládal zobrazit i toto ve své nejlepší kvalitě...

1 0
možnosti
JK

Díky Waldo za objasnění přínosu digitalizace. Aspoň víme, že je to pro někoho lepší, pro koncové uživatele ovšem až zase tak ne. Pořád zůstává jedno nezodpovězené, ptal se někdo lidí, jestli je to opravdu chtějí? Nechtěl to skoro nikdo a přesto máme digitalizaci a za chvilku další.....Má otázka na konci textu....Cui bono? V čí prospěch? Můj a ani váš určitě ne.

0 0
možnosti
ZB

Nechápu jedno - nejdřív tvrdíte, že nejste konzument TV. Pak připustíte, že na ní občas koukáte (trochu si to protiřečí, ale budiž). Proč vás tak drásá změna typu vysílání, když tam stejně podle vás není nic zajímavého/hodnotného? Tak si nic nepořizujte, otevřete si knihu a máte to.

1 0
možnosti
AM

Karma! Plně s panem Křivánkem souhlasím, bude mi 32 let, takže žádný "stařeček" ještě nejsem, ale jedna digitalizace, teď druhá, jen tahají z lidí prachy za nové televize či settopboxy! Ale nejde jen o TV. Klasická fotka vydrží dlouhá desetiletí, ale kde budou za 30 či 50 let fotky, které si nafotíte super nevím kolika megapixelovým digitálním foťákem? Když mi bylo 6 (r. 1991), děda mi půjčil svůj starý kotoučák - nahrávky z roku 1968 či 1969. Ještě tak v roce 2008-2009, když jsem ty čtyřicetileté pásky musel, chtě, nechtě, digitalizovat..., zachovaly si většinu původní kvality. Ale kde budou dnešní MP3, AAC a další formáty a CD či DVD, na které si je vypálíte??? Budou ty DVD ještě čitelné? A bude ještě nějaký přehrávač umět přehrát ty formáty??? Dneska je všechno jen jako v té staré písni - jen pro ten dnešní den, stojí za to žít... - konzum, žití na dluh, technologie, zboží, u něhož nemáte šanci ani sehnat nové trafo, když se vám to staré spálí..., prostě zlatý konzervatizmus a k čertu s touhle postmoderní sklerotickou konzumní dobou! A když už jsem vzpomněl tu písničku, tak jsem měl tu čest digitalizovat i staré 78-otáčkové gramodesky, které se používaly zhruba před r. 1960, i za první republiky - také myslím, že "supermoderní" technologie jsou, pokud jde o trvanlivost, daleko za těmito deskami, které se rozpadly, když vám spadly na podlahu, ale když jste se o ně dobře starali, tak vydržely i do 21. století!!!

0 0
možnosti

Asi budete muset dnešní formáty přehrát do jiných naprosto stejně, jak jste to udělal s páskami z dědova kotoučáku.

1 0
možnosti
VV

No,

Tad kde ted jsem bal drive k zachyceni jeden program se tremi duchy a druhy se ctyrmi. ted jich je tu dvanact a s vyjimkou programu CT jeden blbejsi nez druhy.

A u toho DVB T2 nejde o nic jineho, nez ze ti provozovatele tech blbejch programu budou za ty sve hovadiny chtit platit. Bez CI modulu a dekodovaci karty bedete moct nadavat jen na ceskou televizi.

Amen.

0 0
možnosti

Nerozumim tomu, proc potrebujete mit vsechno priblizne o petadvacet let starsi. Kdybyste se narodil o dvacet pet let drive, nejspis byste psal stvave pamflety proti televizi a do nebes vychvaloval radio.

1 0
možnosti
OP

Přechod z analogového na digitální vysílání a nyní na jeho druhou generaci nemá nic společného s kvalitou TV programů, jde o změnu technického řešení, které umožňuje zvýšit počet přenášených programů

3 0
možnosti
PV

P67a56v80e87l 30V87é51b20r

22. 3. 2017 11:55

A navíc ve většině případů zlepší (technickou) kvalitu signálů.

Přijímám pozemní vysílání na místě, kde jsem analogově chytil 3 kanály slušně a jeden mizerně. Se stejnou výbavou antén nyní chytám ve výtečné kvalitě 45 TV kanálů (rádia nepočítám). Samozřejmě, kvalita obsahu je jiná věc.

Autor je známý staromilec. Vadí mu telefony, vadí mu počítače - vadí mu prostě všechny nové technologie, které souhrnně obviňuje z gumování mozků, ale o své zručnosti při užívání sekeromlatu (o pazourkovém noži nemluvě) se jaksi nezmiňuje.

2 0
možnosti

Redakční blogy

  • Redakční
               blog
  • Blog info
  • První pokus
  • Názory
               a komentáře

TIP REDAKCI & RSS