Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
AR

My se teprve přímé demokracii pomaloučku učíme a prezidentské volby jsou toho příkladem. Nejsme na to ještě zvyklí a nějakých řadu let to bude trvat. Vždyť např. v zemích bývalého SSSR se teprve učí navyknout si demokracii, kterou dosud neznali. A že není to tam naprosto vůbec jednoduché vidíme velice dobře.

0 0
možnosti
Foto

Přestože se vymezuji k přímé demokracii obecně, souhlasím, že její aplikování ve vyspělé a připravené společnosti nemusí být žádný problém. Tedy připouštím ji jako určitý specifický nástroj (pokud se použije vhodně, ve vhodné době na vhodném místě), ale ne jako stav, ke kterému bychom měli paušálně dospět.

0 0
možnosti
Foto

Když tak sleduju jaké psí kusy ta zastupitelská demokracie vyvádí, tak o té přímé začínám vážně uvažovat (a myslím, že voliči by se rychle naučili ctít zásadu "když něčemu nerozumím, tak o tom nehlasuju", takže problém s laickým hlasováním o expertním věcech by nemusel být tak vážný).

I matematicky mi to dává větší smysl.

Představme si, že chci prosadit body A, B a C. Ve volbách jsou tři strany. Strana 1 chce A, ale ne B a C. Strana 2 chce B, ale ne A a C. A strana 3 chce C, ale ne A a B.

V zastupitelském systému budu dva z těch bodů muset obětovat. V přímé demokracii mohu podpořit všechny tři (to je samozřejmě zjednodušený příklad, ale ukazuje na fakt, že stávající strany většinou neposkytují dostatečně úplné pokrytí všech problémů).

Třeba tady v USA bych chtěl podpořit některé z bodů Demokratů a některé z bodů Republikánů. Ale musím si bohužel vždy vybrat buď balíček 1 a nebo balíček 2 s tím, že v každém je něco, co mi nejde pod fousy...

0 0
možnosti
Foto

To máte nepochybně pravdu. Systém jakékoli přímé a konkrétní volby má řadu principiálních výhod, v prvé řadě ten, že nemusím řešit "zastupitele", se kterým jinak nesouhlasím, ale řeším přímo problém. Otázka je, jestli jsem k tomu řešení kompetentní. A to teď nemyslím odborností nebo vzděláním (nepředpokládám, že by někoho napadlo řešit referendem nějaké vysoce odborné normy), ale nerozhoduji-li se emocionálně, třeba na základě nějaké mediální masáže nebo opačně proti ní.

Obecně mi tento systém přijde velmi zranitelný, stejně jako onen komunismus, který není ve své podstatě zlý, ale ke zneužití vybízí.

Jak jsem již psal níže, princip referenda (v tom nejširším smyslu slova) může asi fungovat v určitých malých specifických společenstvích a ve státě jen v určitých otázkách (jasně připravených a komunikovaných) a také v připravené společnosti. Tedy jako určitý nástroj, a ne jako obecný princip, který by se měl někde implementovat. Děkuji za komentář.:-)

0 0
možnosti
JL

Vazeny pane Turnere. Vas clanek nevyjadruje presne co prima demokracie je a jak pracuje. Prirovnavat to ke komunismu je take od vas nevidane. Tim ukazujete neznalost systemu o kterem pisete.

Svycarsko, kde je system prime demokracie nejvice znam, MUSI si sve zastupitele zvolit stejne jako CR. Potom muze prijit k dulezitym otazkam ta 'prima demokracie', tedy otazka predlozena volicum a ti rozhoduji. Je zajimave, ze i jine staty pouzivaji teto 'prime demokracie' k reseni ruznych otazek. Jsou to otazky, ktere strany se nesnazi zaradit do volebniho programu (jedna z otazek byla moznost pouziti 'konopi' pro bezne pouziti a to beztresne).

System 'prime demokracie' je SOUCASTI systemu, ktery dava moznost volicum vetsi moznost se zucastnit politickeho zivota ve state. MUSI vsak mit sve dane pravidla, a to je zaklad.

Jen na podporu 'prime demokracie' mohla byt otazka koureni v hostincich nebo barech. Tim by se pan Sobotka vyhnul 'trapasu' pri prvni volbe!!!!

2 0
možnosti
Foto

Víte, pane Limo, když na začátku komentáře někomu s jiným názorem, než je ten váš, napíšete, že je to jeho neznalostí systému, o kterém píše, tak do určité míry degraduje další zcela seriózní konkrétní názory. Očekáváte, že vám napíšu: jste hloupý a nepochopil jste podstatu věci? Asi nenapíšu:-). Zabývám se nějakým obecným principem. Základní principy komunismu i přímé demokracie mohou fungovat v menší specifické komunitě a princip referenda správně aplikovaný na vhodná témata v připravení společnosti je zcela jistě také možný. To však ještě neznamená, že je to správný systém. Z jiného soudku Jisté principy komunismu v Číně zjevně fungují, ale jsou obecně správné a následováníhodné?

0 0
možnosti
Foto

chaotické. Proč je přímá demokracie alternativou komunismu a nepřímá nikoli, to jsem z toho nepochopil Rv

1 0
možnosti
Foto

To je asi váš problém. Co já s tím? Zkuste nějakou jinou "literaturu":-)

0 0
možnosti
RH

Problémy přímé demokracie:

1. Vzdělanost a rozhled voličů - Je problém, když voliči mají rozhodovat o právních, ekonomických a jinak odborných problémech.

2. Kritické myšlení - Lidé jsou ovlivnitelní a upřednostňují vlastní prospěch na úkor celku. Dnes média vlastní ekonomické elity a upravují ve vlastní prospěch podobu veřejného mínění.

3. Do značné míry je to iluze, protože otázky klade politická elita. Formulace otázek je obrovský zdroj manipulace.

Samotný současný systém zastupitelské demokracie má své limity, to nelze popřít, ale problém je i tak daleko víc na straně voličů...

1 0
možnosti
JZ

Ve všem máte pravdu, až na to, že body 1,2 a 3 nejsou problémy přímé demokracie, ale problémy obecné.

3 0
možnosti
Foto

Přímá demokracie, může fungovat pouze tam, kde je dlouhodobě zakotveno demokratické myšlení, v přirozeně a nepřetržitě se vyvíjející občanské společnosti, kde si lidé mohou věřit; a taky tam kde se jedná o celý systém, nastavený tak, jako např. ve Švýcarsku - konfederace, federace - s tím, že se jedná o skutečně právní stát. Navíc, referenda lze uplatňovat jen někde, a především na místní úrovni - kdy to má logiku - z centra nemohou vědět stejně dobře, co ti lidé konkrétně potřebují např. - určitě se to netýká témat nejzávažnějších; nelze přímou volbu a ani referendum uplatňovat tam, kde bez pochyb stále dochází k zneužívání moci, tam kde není právní a přirozené prostředí, tam, kde k tomu společnost občansky nedospěla - nejlepším důkazem je volba prezidenta u nás - jeho přímá volba, založená na sprosté lži a na idiocii a prodejnosti nenávistných lidí, budiž odstrašujícím příkladem. "Pitomio" je demagog největšího kalibru (stejně jako Zeman, jen ještě o něco hloupější) i s celou svou SPD - jen další odstrašující případ jako VV - sekta sebevražedných kamikadze, přejících si odchod z EU, z NATO - a to už smrdí i něčím jiným. V České společnosti plně závisti, nepřejícnosti a plné komoušů, nic podobného fungovat nemůže, protože tahle prodejná cháska, zneužívá čehokoliv, od demokracie, stejně jako referenda, přes justici a policii. Tahle společnost, neudělala krok vpřed, nebo jen jeden malý a k demokracii, natož přímé - dělá nyní mílové kroky spíš vzad. Jiří, Tobě karma:-)R^ a všem "pitomium" přeji "utrum" - tedy, že se snad voličům rozsvítí. A nebudou volit sekty okolo Babiše, Okamury a ani ČSSD, ochotné spolupracovat s marťany či komunisty a pod. Vím, trochu marná naděje.:-/

3 0
možnosti
JS

Obdivuji Vás. Škoda, že jste nežil o něco dříve. Byl byste pro SSSR ještě přijatelnější než Bilak.

1 0
možnosti
JZ

Takže jinými slovy (ano, opět jste to neskutečně zamotal, byť asi s nějakým záměrem;-)) mezi lepší kontrolu elit a odstranění elit dáváte rovnítko, takže vám komunismus a přímá demokracie přijdou stejně závadné.

Nesouhlasím:-)

Jo a mimochodem, přímá demokracie nenastoluje stav rovnosti, systém, kdy každý hlas má stejnou váhu, tu již máme i bez přímé demokracie.

3 0
možnosti
Foto

Mně to nějak zamotané nepřijde. Pokud nechápete rozdíl mezi rovností kvantitativní a kvalitativní, nevím, co bych vám k tomu mohl více napsat.:-)

0 0
možnosti
OV

S volebnim pravem, volebnimi systemy a principy si kazdy naklada tak, jak se mu hodi do kramu. Titiz lide, kteri se biji v prsa rvouce, ze referendem demokraticky zvoleny Brexit se musi prosadit, bez ohledu na to, ze valna cast volicstva nemela predstavu co vsechno to bude obnaset, rovnez prosazuji princip, ze volebni pravo by melo byt upreno ekonomicky neaktivnim, pobirajicim socialni prispevky a vubec lidem, kteri politice a ekonomice nerozumi.

Prima demokracie je stejne jako komunismus pekna myslenka, zalozena na klamne iluzi. Alespon v tom, ze ji lze plosne aplikovat. Jinak je tomu ale napriklad v ramci uzke skupiny, kde principialne nejaka rovnost v urcite podobe existuje. Ve vetsim meritku se vsak jedna o utopii. Prima demokracie neresi problemy, ktere zpusobuje neprehledny a netransparentni mocensko-urednicky system.

1 1
možnosti
Foto

Nemohu než souhlasit. Již na přelomu 19. a 20. století se vyjadřoval TGM ke komunismu tak, že je možný mezi bratry, ale ne ve společnosti jako takové. Stejně tak princip přímé demokracie je možný v menší specifické komunitě, kde si prostě její příslušníci něco odhlasují, a tak to je, ale ne ve státě.

0 0
možnosti
JH

J20i20ř44í 45H57r47b55e23k

25. 2. 2017 13:10

Ten pohled na komunismus je zajímavý, ale celkově bych to téma ze svého pohledu vyvážil těmito zdroji:

http://institut2080.cz/publikujeme/proc-je-masa-moudrejsi-nez-elity ... to aby „přímá demokracie“ nevyzněla tak negativně

http://www.kareljanecek.com/cs-CZ/co-delam/demokracie-2-1 ... pokud nechceme vyhrocenou volbu, která „rozděluje“ - stačí jen zvolit jiný systém přímého hlasování. Stačí si jen říci, co chceme - jestli dokonalého pro půlku a pro druhou šíleného, nebo nemastného neslaného ale „přijatelného" pro všechny. Demokracie21 by v této oblasti třeba na ten úřad prezidenta mohla generovat druhou možnost podobně jako ta zastupitelská demokracie ale s tím bonusem, že strany pak nemohou tlačit na prezidenta: „jen díky nám tam jsi, tak se koukej odvděčit, nebo si ve druhém kole najdeme jinou loutku“

... a ještě malý méně podstatný dovětek:

http://neviditelnypes.lidovky.cz/esej-realiste-a-skutecna-elita-def-/p_spolecnost.aspx?c=A170223_214206_p_spolecnost_wag ... ohledně těch elit -> je třeba si ujasnit, co si pod tím označením představujeme

0 0
možnosti
Foto

Děkuji za komentář i za odkazy.

0 0
možnosti

Redakční blogy

  • Redakční
               blog
  • Blog info
  • První pokus
  • Názory
               a komentáře

TIP REDAKCI & RSS