Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
Foto

Většina doktrín ordinovaných shora vyvolá protireakci. Překvapuje mě, že to v Bruselu nikomu nesepnulo. Přitom v Evropě je v důsledku "stěhování do měst" celkem dost vybydlených lokalit, kde by se noví "settleři" mohli klidně zabydlet. Ale ta iniciativa musí přijít z regionů a ne z Bruselu a hlavně by ty regiony měly mít jakési slovo v tom, kdo k nim přijde...

2 0
možnosti
LB

"nebo se různé kultury začnou míchat a prolínat, vzájemně od sebe přebírat různé prvky, čímž ve výsledku vznikne jakási „univerzální béžová omáčka“...

Téměř před půl stoletím natočil Stanley Kramer dnes už legendární film Hádej, kdo přijde na večeři, v hlavních rolích se Spencerem Tracym, Sidney Potierem, Katharine Hepburnovou a Katharine Houghtovou. Film, který byl oceněný dvěma Oscary, se zabýval problémy rasově smíšeného manželského páru a etnickými předsudky. Měl byste si, pane Mikulášku, poslechnout závěrečnou řeč Tracyho, a hodně o jeho slovech přemýšlet, snad by Vás už napříště nenapadlo uvažovat o lidských bytostech jako o jakési univerzální béžové omáčce.

Podle Vašeho zcestného uvažování jsou zřejmě i pánové Okamura nebo Konvička univerzálními béžovými omáčkami, když pocházejí ze smíšených vztahů.

Vaše teorie začínají silně zavánět Norimberskými zákony z roku 1935. Takže zbývá jen doufat, že historie se nebude opakovat.

1 2
možnosti
Foto

Jen tak pro info. Kafe a čaj se míchají a říká se tomu káva damiana. Ale k pití to podle mě být opravdu nemůže.;-D

2 0
možnosti
JH

J63i22ř83í 27H69r60b12e98k

2. 12. 2016 17:21

Domnívám se, že je to jak s manželstvím - když se sejdou dva, kteří v sobě najdou zalíbení a bez postranních úmyslů se rozhodnou spolu sdílet dobré i zlé, tak je z toho bohatší a krásnější soužití (možná ta Austrálie?). Když ale někdo zvenčí nadiriguje (sňatky z rozumu), nebo když se to zakládá s nějakými postranními úmysly (je blbej, ale bohatej, brzo ho utrápím a budu si žít z jeho hloupé důvěřivosti...), tak je to začátek pekla.

3 0
možnosti
FV

"A human being is a part of the whole called by us universe, a part limited in time and space. He experiences himself, his thoughts and feeling as something separated from the rest, a kind of optical delusion of his consciousness. This delusion is a kind of prison for us, restricting us to our personal desires and to affection for a few persons nearest to us. Our task must be to free ourselves from this prison by widening our circle of compassion to embrace all living creatures and the whole of nature in its beauty." Albert Einstein

Přeložte si to jak chcete.

1 0
možnosti
AM

Regionální subkultury začaly mizet dřív, než bylo o nějakém multi-kulti vidu slechu. Proč? Snad na to přijdete sám.

"Zhora řízené míchání kultur..." je úplný blábol. Obchod a finančnictví se stalo globální a objevilo se globální médium - internet. Zbytek už jsou vedlejší efekty.

Taky kecy o nevýhodných smlouvách o volném obchodu jsou mimo, tyto dohody prokazatelně přispěly ke snížení světové chudoby.

Atd.

Zkrátka propagandistické řečičky...

3 4
možnosti
JZ

Z té snůšky nesmyslů si vyberu jendo názorové klišé: heslo moje země - moje pravidla, vaše země - vaše pravidla. Nevnucujme si navzájem pravidla. Chceš žít v Česku, dodržuj česká pravidla.

...

Zní to krásně, ale je to samozřejmě logický nesmysl: copak se v této zemi žije podle pravidel "někoho"? Copak se v této zemi žije podle mých pravidel? Je nás deset miliónů a všichni musíme žít podle aktuálního zákona, který se stále mění a na který máme v podstatě dest miliónů názorů a stejně tolik vizí toho, jak by měly zákony vypadat. Je jasné, že nikdo tad nežije pdole svých pravidel, ale musíme se pokoušet společně nějak ty pravidla vytvářet a domlouvat. Neexistuje nic jako jakési specifisky "české" pravidla, existují jen přechodná pravidla, které jsme si všichni, vzájemně zcela odlišní lidé, dohodli. A můžeme je kdykoli přehodnotit.

4 9
možnosti
MM

Ale ano - existují pravidla (a samozřejmě i zákony) a nelze ignorovat rozdíly, které mezi nimi v různých částech světa existují (co je v jedné kultuře běžné a nezávadné, to může být "na druhém konci světa" považováno za neakceptovatelné a pobuřující, co je někde považováno za běžnou součást místního koloritu, to jinde působí cizorodě a nepatřičně, co třeba my považujeme za naprosto nezávadné jednání, to může být jinde považováno za přestupek a nebo dokonce trestný čin atd.). Je jen logické, že domorodci preferují svoje zvyklosti (morálku, kulturu atd.) před těmi, které sebou přinášejí eventuální nově příchozí (přistěhovalci).

12 1
možnosti
Foto

Základním problémem multikulturalismu je tolerance a soužití v toleranci. Je vhodné být tolerantní k příchozím, kteří jsou netolerantní k původní kultuře? Proč trvá staletí začlenění Romské kultury do Evropy a to od Balkánu po Španělsko?Není to v rasismu Evropanů, ale ve snaze zachovat si jinakost kultury Romů? Dřív jsem doufal ve vliv vzdělání. Ale kolik generací Romů tady povinně chodí do školy? Přesto je působení rodinných klanů Romů určující pro jejich budoucnost. A stejné je to i s ostatními imigranty v Evropě. Oni sem nepřišli se přizpůsobit. Všichni chtějí zůstat sami sebou. Ctít své předky, svou kulturu a své právo. Chtějí žít mezi svými, s těmi kdo jim rozumí a ctí je a jejich náboženství. Lze se jim divit? Je to přirozené. Vždyť oni tady nepřišli na návštěvu, oni tady chtějí žít a mít děti.

Pokládám za jisté, že imigranti sami budou nespokojeni tady v Evropě. Budou chtít přizpůsobit své evklávy do podoby fungující v původních zemích. Vzniknou další "čínská, arabská, ruská, africká" města v městech. A budou si prosazovat vyjimky z pravidel tak, aby zůstali sami sebou. A pokud to nadmíru dobře dopadne, nastane soužití v toleranci. Není a nebude to snadné, ani příjemné pro obě strany.

Myslíte si stejně jako lidé v Německu, že to Evropa zvládne? A že toho nebude litovat?

Myslím, že začlenit imigranty podle zákonů platných v zemích EU byl dostatečně velký problém. Nelegální migrace a exodus statisíců už není radostný úkol.

11 1
možnosti
TP

T45o34m66á61š 90P45í43c41l

2. 12. 2016 13:58

Rozdíl je v tom, že bude-li mě chtít muslim obohatit o svou kulturu, bude mi cpát Alláhovy příkazy. Budu-li já chtít někoho někde v zahraničí obohatit o svou kulturu, budu mu cpát filmy Vesničko má středisková a Slavnosti sněženek (paradoxně od režiséra, který lidem, co k těmto a dalším tradicím přihlížejí a nechtějí o ně přijít, dnes nadává).

5 1
možnosti
PD

P72e88t96r 83D79r73a11p48a92l

2. 12. 2016 13:51

multikulturalismus je jako omáčka, skládá se z mnoha ingrediencí a dohromady to chutná. Když ale jako jednu ingredienci bude zkažená, tak už to chutnat nebude

4 1
možnosti
TP

T64o73m96á23š 29P67í85c30l

2. 12. 2016 13:43

Z diskusních příspěvků pro mě vyplývají dvě možná východiska. Prvním je, že multikulturalismus je fajn, byl tady vždycky a jeho výhody jsou nesporné. Odpůrce islámu dodá, že budiž, ale pak je třeba dát jasný vztyčený prostředníček a kopačku kultuře, která je z principu antimultikulturní, a pak to třeba fungovat může. Druhým východiskem je, že multikulturalismus fajn není. Ony takové čínské čtvrti v USA prý také nejsou nic moc. A ani k tomu nepotřebují islám. Popis jsem vytvořil níže. Jsou hranice, kam si můžeme sáhnout a osvojit si dobrý gyros či pizzu (samozřejmě neplatí jen pro jídlo).

Každopádně by bylo dobré, kdyby horliví zastánci multikulturalismu ze svého snu vypoklonkovali myšlenku, že jej lze šlechtit za přítomnosti islámu. 1300 let ukazuje, že to nelze.

11 1
možnosti
MB

A v kolika zemích jste dlouhodobě pobýval nebo jak jste kdy spolupracoval v multikulturním prostředí? Dle dostupných informací žijete na malé vesničce a pracujete v telecentru poblíž. Takže asi zkušenosti máte nulové.

1 10
možnosti

Redakční blogy

  • Redakční
               blog
  • Blog info
  • První pokus
  • Názory
               a komentáře

TIP REDAKCI & RSS