Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
JM

Váš miniseriál je velmi poutavý, snad i proto, že dokážete pro laické zájemce shrnout na malé ploše informace, které se těžko vydobývají i z dostupné popularizační literatury. Pro mě je například stále záhadou, jak lehce se pracuje s termínem "prach". Jak z prachu vznikne planeta, proč to není víceméně homogenní těleso s rovnoměrně promísenými prvky od uhlíku po železo. Kde se objeví třeba zlato a stříbro, jiné kovy atd. Zřejmě to souvisí s tektonickými jevy při tvorbě planet, což do kosmologie už asi nepatří, ale zajímalo by mě, jestli se budete zabývat i těmito jevy a jestli se dotknete nakonec i otázkou vzniku života.

0 0
možnosti
DT

Děkuju moc - snažím se o to. :) 

U těch planet - vzájemnými kolizemi malých objektů, ze kterých ty planety vznikají, se uvolňuje hodně tepelné energie - všechen materiál se taví a ten těžší klesá do centra. Proto máme železné jádro a lehčí silikáty tvoří ty vrstvy kolem něj. 

Zlato a stříbro (vlastně všechno, co je těžší než železo) vzniká při výbuchu supernovy, nebo srážce dvou neutronových hvězd, případně podobných intenzivních jevech. Prvky jsou pak součástí mlhoviny ze které se tvoří planety kolem hvězdy - a spolu s ostatním maeriálem jsou přetaveny, koncentrují se a nejspíš (tak to chápu i já) jsou pak tektonicky vyvrženy na povrch, jak píšete. 

Píšu si na lísteček - vznik pevných planet - trošku se porozhlédnu, co by se o tom dalo napsat. Díky moc za tip, přeju moc hezký den a děkuju za milá slova. :)

0 0
možnosti
JB

Jako zatím vždy, karma.

0 0
možnosti
DT

Děkuju moc, jste na mě moc hodný. :) Přeju moc hezký příští den. :)

0 0
možnosti
Foto

Dano, pomalu a jistě dostávám hlavu jako vesmír, ale stejně se mi tam všechno nevejde. Slámy by se tam ještě trochu vešlo. Doufám, že nechytne plamenem, už tak je mi stále teplo. Přesto děkuji za vesmírnou osvětu!R^R^

0 0
možnosti
DT

Snad nechytne. Něco na odlehčenou - dnes v noci, časně ráno, bude zatmění měsíce. :) Tedy pokud bude jasno a bude to vidět. :) Přeju moc krásný večer, případnou noční podívanou a hezký začátek příštího týdne. Díky za návštěvu a jako vždy hrozně milá slova, pokaždé mě potěší. :)

0 0
možnosti
OU
Uživatel požádal o vymazání
0 0
možnosti
DT

Děkuju za milá slova. :) 

Nevzpomínám si, že bych kde četla nějaké spekulace o tom, jestli tvoří. Já myslím, že netvoří. S ohledem na to, že nereaguje na elmg. záření, nevyzařuje pak ani teplo při komprimování. Pak by se nemohl vnitřní tlak rychleji se pohybujících částic nijak odbourat a musel by při stačování hmoty gravitací narůstat tak dlouho, až by nastoupila rovnováha - a další stlačování by se mělo zastavit. U normální hmoty chlazení pomocí záření funguje a proto může dojít ke zvyšování koncentrace hmoty, dalšímu stlačování, ještě vyšší teplotě, atd. až do momentu, kdy to stačí na termonukleání reakci. (mám na mysli schema, uvedené v tomhle blogu:  http://danatenzler.blog.idnes.cz/c/475258/hvezdna-kariera-jak-se-rodi-hvezdy.html ) Temnou hmotu vědci vypočítali z jejího gravitačního působení a měla by mít tvar halo, které obklopuje galaxie a v případě, že se pohybují nějakým směrem, za nimi malounko zaostává. 

Můžu se samozřejmě mýlit. Jen to jen můj dojem. 

Přeju moc hezký zbytek víkendu a díky za přízeň. Jsem moc ráda, že se vám blog líbí. :)

2 0
možnosti
VM

dotaz, paní profesorko, dotaz. nějak mi nesedí procenta vodíku a hélia. na jednom místě uvádíte 60 procent vodíku a 38 procent hélia, na druhém místě uvádíte, že v mezihvězdném plynu (který se podílí na hmotě 99 procenty) je 90 procent vodíku.

co jsem přehlédl? jak to tedy je?

0 0
možnosti
DT

Nepřehlédl jste nic, díky moc za upozornění. Ta čísla 60 a 38 se týkala průzkumu jedné oblasti v naší galaxii - pomotala jsem to a udělal z toho pravidlo. Opravím to, respektive ta dvě čísla z blogu vymažu. 

Ještě jednou díky a přeju moc hezkou neděli. :)

0 0
možnosti