Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

 0
Jste přihlášen jako


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

Zbývá 2000 znaků nebo 10 odstavců.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

KJV

Další zajímavá souvislost

Myslím, že je pozoruhodné načasování příchodu J.Krista právě do této doby. Židé, kteří očekávali příchod Mesiáše, byli v té době rozptýleni v celém tehdejším řecko-římském světě. K tomu získávali mnoho dalších zájemců z lidí tehdejších národů. Situace pro rozšíření zprávy o příchodu Mesiáše na svět asi nemohla být příznivější. Je vidět, že Bůh svoji vůli uplatňuje tím nejlepším a nejefektivnějším způsobem.

0/0
28.2.2012 7:45

karels

Re: Další zajímavá souvislost

Zdravím Vás, nevím, co tak moc některým židům vadilo na článku, dneska je judaismus naprosto odlišný od toho - kdy byl tady Pán Ježíš. Snad jsem možná neopatrně užil slova misie - židovská misie a to vyvolává negativní konotace v souvislosti s křesťanstvím, kdy se křesťanství v historii šířilo i násilím. Ale jak jinak nazvat židovskou aktivitu, kdy židé získávali další proselyty?

0/0
28.2.2012 8:18

KJV

Re: Další zajímavá souvislost

Také Vás zdravím p. Sýkora. Já, bohužel, nevím téměř nic o současném judaismu. Souhlasím s Vámi, že historické zprávy z tehdejšího období potvrzují skutečnost, že nebylo snad města v Římské říši, kde by vedle etnických židů nebyli i proselyté z národů. To je skutečnost, která ukazuje přinejmenším na to, že židé svoji vírou ovlivňovali své okolí a získávali stoupence pro své náboženství. To posloužilo Božímu záměru, aby byl světu představen jeho Mesiáš, neboť židé Mesiáše očekávali. To je jedna z příčin, proč se křesťanství bleskově rozšířilo do tehdejšího řecko-římského světa.

0/0
28.2.2012 9:41

lubanek

Historie židů.

Zdravím. Poslal jsem vám emailem historii židů. Nevím jestli to došlo. Shalom.:-)

0/0
28.2.2012 6:40

karels

Re: Historie židů.

Dobrý den, určitě to využiju, je to vcelku obsáhlé... Zdravím Vás do horké Afriky....

0/0
28.2.2012 8:13

Z mechu a pazdeří

Pamatuji na Leo Pavláta, vykládat, že judaismus není misijní

náboženství. V tom je pravda, ve Starém Zákoně není nikde řečeno, že to Židé mají dělat. Nicméně právě v těch evangeliích je patrné, že část lidí ty proselyty získávala, toho se týkají ty uvedené verše o obcházení země i moře, aby získali proselytu, z kterého udělají syna pekla.

Židovské náboženství mi ale jako misjní skutečně nepřipadá. Pokud někdo dělal určité aktivity, tak byly něčím navíc. Stejně jako různé judaistické tradice, např. mikve a různá nařízení, které se této lázně týkají, to nemá oporu v Bibli. Leckdy tu je určitý příkaz z Mojžíšova zákona, ke kterému je přidáno spousta nařízení, co si vymysleli lidé. V podstatě co, co říkal Ježíš a co je někde u proroků, že místo Božího přikázání mají lidské tradice.

V rámci křesťanství bývají spory, co křes´tanství je a co není. Jestli určité věci, které nemají oporu v Bibli jsou křesťanství nebo nejsou. Když určité denominace např. podporují homosexualitu, např. teologicky zdůvodňují, že ta nevadí, že jsme každý jiný atd., jestli to

0/0
27.2.2012 23:10

Z mechu a pazdeří

Re: Pamatuji na Leo Pavláta, vykládat, že judaismus není misijní

je křesťanství nebo není. Z hlediska Starého i Nového Zákona to je v naprostém rozporu, navzdory tomu ,že se to někteří teologové snaží zdůvodnit řadou veršů účelově vytržených z kontextu, cíl není zjistit, co Bible říká, ale dokázat to, co dokázat chci a nějaké verše na to násilně napasuji. Jinde zas mají křesťanství smíchané s marxismem a opět toto já osobně za žádné křesťanství nepovažuji.

Z mého pohledu mnoho věcí z judaismu je totéž, vymyšlené lidské tradice, pokrucující biblická ustanovení. Tady bych řekl, že to není Mojžíšův zákon, jestli to je judaismus - pak judaismus a autentické židovství dle Tóry jsou dvě různé věci.

Dost věcí není černobílých. Míním různé tradice, které nejsou vyloženě proti Bibli, nicméně jsou něčím cizím, něčím navíc, lidskou tradicí, která mnohdy to původní přikázání nějak vytěsňuje. Co je ještě autentické křesťanství a židovství dle Bible a co jsou jen parodie, ovšem odpovídající lidským tradicím.

0/0
27.2.2012 23:15

karels

Re: Pamatuji na Leo Pavláta, vykládat, že judaismus není misijní

Ale jistě, dneska naprosto ne, to je pravda, ale pokud se týká v době z před 2 tisíci let, potom se musíme spolehnout na antické prameny + Bibli, případně židovskou tradici - ústní zákon. Dnešní židé opravdu žádným způsobem nepůsobí misijně - i tenhle pojem je spíš křesťanský.

0/0
27.2.2012 23:16

Z mechu a pazdeří

Re: Pamatuji na Leo Pavláta, vykládat, že judaismus není misijní

U Vašeho předchozího příspěvku jsem si říkal, že je to dosti silné kafe, označovat židy jako pokrytce. Věcně to jistě pravda byla, v době kdy to ti skoro první křesťané psali. Špatná zkušenost se židovstvím, tak tady je asi významné rozlišit tu prvotní dobu, kdy pronásledovali Židé (nechávám velké písmeno, národ v podstatě splývá s náboženstvím). Jenže pak se to obrátilo a Židé zakoušeli od křesťanů po staletí útisk, který si přeci jen nezasloužili. A došlo i posunu, že většími pokrytci se stali ti křesťané. Bohužel, přijde mi, že přes různý pokrok vůči době středověku to stále v široké míře platí.

Vaše články jsou rozhodně zajímavé, uváděné věci jsou podložené zdroji. Dnes mě zarazila spíš ta formulace, o židovéské misii se nemluví. Věcně to je ale správně, určité misijní aktivity bez pochyby byly, sama Bible o tom svědčí.

0/0
27.2.2012 23:50

karels

Re: Pamatuji na Leo Pavláta, vykládat, že judaismus není misijní

Zrovna o pokrytectví - „Následné řecké slovo hypokrités v plurálu tj. hypokritaj, jež přeložili překladatelé jako pokrytci. Je to nejen nesmysl, ale také urážka, která figurovala v křesťanské literatuře po celá staletí. Řecké slovo hypokritai neoznačuje pokrytce, ale je překladem hebrejského slova vytvořeného z hebrejského slovního kořene ch.n.f, který znamená: být bezbožný, nevěřící atd.„ Tolik citace  z TRESMONTANT, Claude. Hebrejský Kristus. Knižná dielňa Timotej, Košice 2004.

0/0
27.2.2012 23:56

karels

Re: Pamatuji na Leo Pavláta, vykládat, že judaismus není misijní

Někomu se bude zdát horší pokrytectví, jinému zase nevěřícnost, bezbožnost. Z hlediska charakteru je horší povahovou vlastností pokrytectví, vždyť bezbožnost se dá napravit.

0/0
28.2.2012 0:03

karels

Re: Pamatuji na Leo Pavláta, vykládat, že judaismus není misijní

ale pokrytectví se dá napravit vlastně taky....

0/0
28.2.2012 0:04

karels

Pokud se někomu nelíbí článek, wikipedie dodává:

Jakmile je náboženská příslušnost určena více méně individuálním rozhodnutím, otvírá se také možnost individuálního obrácení, a tedy i přesvědčování, kázání a misie. Tuto změnu lze sledovat například v textech Avesty nebo v židovství, zejména u proroků Starého zákona.

"Obraťte se ke mně a dojdete spásy, veškeré dálavy země. Já jsem Bůh a jiného už není." (Iz 45,22)

Proto se už v pozdním židovství vyskytují lidé, kteří se v něm nenarodili, nýbrž přijali je vlastním rozhodnutím, tzv. proselyté. Takový člověk ovšem obvykle nedosáhl plného uznání a označoval se jako ger.

Zdroj: http://cs.wikipedia.org/wiki/Misie

0/0
27.2.2012 22:51

Ulator

Proč lžete?

Judaismus nikdy nebyl misijním naboženstvím a navíc, dnešni judaismus nemá nic společného s vírou Židů za dob Krista

+1/0
27.2.2012 21:58

karels

Re: Proč lžete?

Milý pane, celý článek čerpá ze zdroje, který jsem uvedl dole. Pokud se mnou chcete argumentovat, odpustě si podobné poznámky a doplňte si laskavě informace! Jestli chcete, tak vám stránky z knihy naskenuju. O misijním působení jsem podal v článku nejméně dva zdroje - Bibli a Filóna, naučte se pořádně číst!

0/0
27.2.2012 22:02

Ulator

Re: Proč lžete?

No rád s Vámi budu argumentovat. Od kdy je judaismus misijní náboženství? Mimochodem tu Bibli a Filona jste uvedl jako rececistickou kulturní vložku? Víte vůbec na na čem je založen dnešní judaismus a na čem bylo založeno náboženství Židů před Kristem?

0/0
27.2.2012 22:12

karels

Re: Proč lžete?

Milý pane, ale já se vůbec nebavím o dnešním judaismu, já se bavím o judaismu na přelomu letopočtu, rozumíme si? Oba zdroje jsem uvedl jako primární prameny, rozumíme si?

0/0
27.2.2012 22:15

karels

Re: Proč lžete?

Speciálně pro vás, pane:

http://blog.idnes.cz/blog/4844/248478/1.jpg

http://blog.idnes.cz/blog/4844/248478/2.jpg

Myslím, to vyšlo i v reedici.

0/0
27.2.2012 22:17

karels

Re: Proč lžete?

A z čeho čerpáte vy, pane, že judaismus nebyl nikdy misijní náboženství, vaše argumenty mi opravdu nestačí, promiňte. Podobně můžu obvinit vás, že lžete a mlžíte vy! Já jsem alespoň uvedla dva prameny, na vaší straně jsou pouze vaše slova... :-) což je opravdu málo.

0/0
27.2.2012 22:26

Ulator

Re: Proč lžete?

Od židů

0/0
27.2.2012 22:28

karels

Re: Proč lžete?

Trochu zavtipkuji, snad se neurazíte, byli ti židé pan Kohn, nebo to byl pan Roubíček? Je jasné, že pokud bych chtěl slyšet nějaké argumenty proti, tak mně nic-neříkající argument - "židé" opravdu nestačí.

Já bych mohl kontrovat, na dotaz, odkud to mám já, odpovím, od křesťanů. (tak jeden zdroj je z Bible, to je fakt)

0/0
27.2.2012 22:41

karels

Re: Proč lžete?

Na závěr článku jsem dodal jisté vysvětlení.

0/0
27.2.2012 22:45

Ulator

Re: Proč lžete?

Judaismus na přelomu letopočtu nemá nic společného s naboženstvím Židů Ježíše Krista, viz třeba ten Filon

+1/0
27.2.2012 22:27

karels

Re: Proč lžete?

Pochopitelně, že znám tyhle názory, ale o tom, jak to vypadalo na přelomu letopočtu se můžeme dohadovat. Jistým zdrojem informací jsou nám antičtí autoři, já za věrohodný zdroj beru i Bibli. Určitě to nevypadalo tak, jak misii dělali křesťané, to je můj názor, to je jasné.

Vždyť i rabi Akiva byl potomkem konvertitů k judaismu.

0/0
27.2.2012 22:32

karels

Re: Proč lžete?

Dobře, napsat židovská misie je mírně matoucí, v samotné knize, kterou jsem vám oskenoval,  je židovský vliv, působení nazván propagandou.... Možná v tomhle vám ten můj článek vadí. Protože misie je až typicky křesťanská záležitost.

0/0
27.2.2012 22:37

Redakční blogy

 • Redakční
        blog
 • Blog info
 • První pokus
 • Názory
        a komentáře

TIP REDAKCI & RSS

Najdete na iDNES.cz