Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
JL

Být mladý, taky studuju třeba dvě vysoké.

0 0
možnosti
PS

Pro zajímavost - víte, že náš historicky nejúspěšnější manažer pan Baťa, jehož firma byla před rokem 1938 noční můrou jeho konkurentům, neměl vysokoškolské vzdělání? Neměl ani ve firmě odbory, protože je nepotřeboval. V Anglii do jedné firmy nastoupil do vedení čerstvý vysokoškolák a začal dělat ramena, že se bude ve firmě skákat, jak on bude pískat. Odborářský boss oné firmy pokynul dělníkům, aby zastavili stroje. Poslechli jej. "Tak a teď ukaž, co dokážeš", řekl onomu mladíkovi odborář. Protože majitelé firmy chtějí zisk, musel onen chytrák sklapnout podpatky a jednat. A o tom to celé je, umění jednat. To uměl pan Baťa bravurně. No a když u nás nyní funguje vzdělání bez charakteru, divíte se ještě někdo tomu, co předvádějí vysokoškoláci ve vládě, v parlamentu, ve státní správě? O firmách ani nemluvě...R^

0 0
možnosti
PP

spíše pseudovysokoškoláci...

0 0
možnosti
JM

Zdá se mi, že důležitá je odvaha každého člověka nechat se něčím fascinovat. Nechat se nadchnout, překvapit, strhnout...., teprve pak můžu dělat něco dobře. A jestli při tom projdu učňákem nebo vysokou školou není až tak důležité.  Další věc, která mi leží na srdci jsou dobří učitelé. Asi každý/každá na někoho takového s vděčností vzpomínáme. Za sebe musím říci, že v tomto jsem měl nebývalé štěstí. Jinak je mi, Evo, líto, že jsi toho nechala...

1 0
možnosti
PS

Stále platná moudrost: "Skutečná radostze života spočívá v tom, že se necháš strávit záměrem, který

sám považuješ za velký. Pak jsi přírodní silou a ne uzlíčkembolístek a nemocí,

 který si stěžuje, žesvět se nesnaží učinit Tě šťastným." >George Bernard Shaw.R^

0 0
možnosti
RP

Problém vidím v om, že lidi se snaží mít co nejvyšší vzdělání, když ho platí stát a je dostupné i pro lidi s průměrnou inteligencí. Následkem toho personalisté musí zvýšit požadavky na vzdělanost na většinu pracovních pozic, protože jinak by se jim tam hlásili jen ti neschopní s nižším vzděláním. Tím vzniká další tlak na zvyšování toho, aby současná populace měla vyšší vzdělání. Následně personalisté musí kvůli tomu zase zvýšit požadavky na požadované vzdělání, aby vytěžili z personálního trhu zase ty schopné......A tak to každých cca 5 let postupuje o stupínek dál, přitom skutečná práce i většina mezd zůstává zhruba stejná.

Pouze obory, kde ty požadavky na vzdělanost z různých důvodů zvyšovat nelze, třeba řemesla, mají smůlu. Protože buďto tam jdou pouze polodebilové, kteří jsou schopni dělat maximálně nějakého pomocníka anebo jen pár nadšenců.

Výsledek je takový, že zatímco před 50 lety nastupovali lidi do pracovního procesu ve 14 - 15 letech, ve 25 letech už měli 10 let odpracováno, dávno založenou rodinu a naspořeny finanční prostředky, dneska lidi studují do 25 i občas do 30 let . Do té doby pouze od státu inkasují. Teprve od 25 - 30 let začínají státu odvádět zdravotní a sociální , šetřit na důchod atd.

Možná i  tady je problém s tím průběžným důchodovým účtem, protože ještě před 20 lety začínalo pracovat v 14 - 17 letech takových  90 % populace. Ještě před 10 lety to byla podstatná část populace. Utnul to až rozvoj masového vysokého školství.

0 0
možnosti
PK

a i přes to tu máme 10 procentní nezaměsnanost.

Pointa toho proč stát protahuje vzdělání (i třeba povinnou 9 třídou základky) je to že živobytí dětí snadno hodí rodičům na krk... s důchodci to ovšem nejde. To co říkáte samozřejmě z principu pro důchodový účet problém je, ale nemáte ho jak opravit... když ty lidi nebudou studovat stejně budou nezaměsnaní a stát je bude muset živit tak jako tak. Nikdo tu jejich práci nepotřebuje tolik aby za ní zaplatil alespoň životní náklady.

A nezaměsnaní vám stejně na důchody vydělávat nebudou. (a uměle zaměsnaní jejichž činnost budete muset dotovat taky ne... sice hypoteticky se na důchody odvede víc ale vyčerpáte si jiné složky rozpočtu... to se stalo komunistům- V SSSR to dotáhli do kolapsu, ve zbytku satelitů by to ještě chvíli trvalo.)

Důchodový systém byl postaven na 2 předpokladech- že každá další generace bude větší než předchozí, a za druhé že většina z těch lidí bude produktivně zaměsnána (to bylo v době jeho založení 95 procent populace od zmíněného věku 15 let)... tato situace je dnes diametrálně jiná... ale i kdyby ste chtěl nahnat ty mladé do práce... kde vezmete prostředky na její realizaci... oni vám nemají jak vydělat na sebe, natož na nějaké důchody.

V Bismarcově situaci byl průběžný důchodový systém dobrý nápad... bohužel situace se od tehdy fundamentálně změnila a ten systém si toho prostě nevšiml a nezměnil se.

A jistě že mzdy musí zůstávat "stejné"... pokud chceme vůbec přežít zimu tak se chtěj nechtěj musíme účastnit na globálním trhu a nakupovat si ropu a suroviny za světové ceny které si defacto diktují jejich vývozci. (a ti nechtějí inflací ničenou měnu, státy regulované bankovnictví... ti chtějí stabilní hodnotu měny... tzn stát si je nemůže jen tak natisknout.) O cenách (včetně práce) už dnes rozhoduje výhradně globální trh a nic s tím země která nemá zásoby ropy, plynu, uranu... (nebo něčeho podobně zajímavého) nenadělá) (A v Evropě sme si už většinu surovin bohužel vytěžili)

0 0
možnosti
ML
JH

J74a65n 72H34l64e60d71í33k

2. 2. 2013 23:10

první chyba je, že 35 tisíc Slováků u nás studuje zdarma, plus stipendium, ročně se tak tratí 6,39 miliardy Kč ((roční náklad na 1 = 180.000,- Kč)),, druhá chyba,že se cpou a úspěšně-- do centrál orgánů v Praze,,,=  fatální chybou je, že soc vylouč osoby nejsou nuceny se ani vyučit a veškerou vitalitu věnují zábavě a rozmnožování. což bude stát za 15 roků stát kompletní  státní  rozpočet !!! Není známo, z čeho se budou hradit penze opravdu celý život pracujících občanů. Co je horší, neschopný inženýr nebo břídil instalatér? Díky sociálních sítí, je to jedno, nikdo se nesnaží přidat, protože hodná máma== socialist stát všechno utáhne. Ve zlaté době 1.republiky by oba umřeli za plotem a snědí krasavci v opuštěném lomu.

1 2
možnosti
PK

první chyba tak velký problém není... tak jako tak jich tu pak většina zůstane a alespoň něco dělá. O efektivitě se lze přít ale celkově je jedno koho tam buete mít.

Se sociálně vyloučenými osobami je problém úplně někde jinde... víte kdyby ste našel v Evropě někoho ochotného a schopného zaměsnávat lidi nebyla by tu 10 procentní (místy 25 procentní nezaměsnanost).

A než uměle sponzorovat těm lidem práci jejíž provozní náklady by byli vyšší než je její na trhu směnitelná hodnota. (tedy to kolik je za ní někdo ochoten zaplatit) vyjde lépe dát jim jenom najíst. (to by ste totiž musel udělat tak jako tak... + ještě mít výdaje s organizací té práce)

Ve zlaté době první republiky byla především populace vcelku úspěšně snížena první světovou válkou (a následně "španělskou chřipkou") takže s uplatněním lidí nebyl naprosto žádný problém, a předevší díky tehdejší vcelku technologicky nevivinuté situaci se na poli klidně uplatnilo 50 lidí... dnes je v pohodě nahradí jeden traktor postavený 20 lidmi a řízený jedním člověkem + 5 na údržbu a dodání paliva.

Následně podobným stylem upravila populaci 2. světová válka. Bohužel po ní, zcela nesmyslně začli státy sponzorovat porodnost (ze zjištného důvodu- aby někdo vydělával na průběžné penze) a imigraci... no chyba... těsně po válce to smysl mělo... ale v 60.letech měl tento sponzoring přestat- už v tu dobu začla poprvé vystrknovat růžky reálná nezaměsnanost.

Ve východním bloku byl realizován také - 100 procnetní zaměsnaností- ještě méně efektivní sociální systém než sociální dávky. (v dlouhodobém měřítku)

0 1
možnosti

On je problém že řemeslo nemá reputaci. Dobrý řemeslník, který pracuje na sebe, si vydělá více než kancelářská krysa. Kancelářských krys je přebytek, zatímco dobrých řemeslníků nedostatek. Jenže být kancelářskou krysou znamená být v teplíčku, datlovat do počítače a být za někoho kdo pracuje hlavou. To se cení. Zatímco řemeslník je ten ňouma co pracuje rukama a tudíž moc chytrý nebude. I lidé kteří tohle vědí se cpou na školy, protože prestiž je pro ně více než příjem (či marně doufají že zrovna oni se uchytí a budou mít příjem nadprůměrný).

3 0
možnosti
HP

Když se mi stalo, že jsem nějakou dobu byla nezaměstnaná, už v předdůchodovém věku, studia nepřipadaly v úvahu. Zeptala jsem se našich snědých spoluobčanů a válela se 4 roky,  aniž bych musela cokoliv dělat.

5 0
možnosti
RH

Ve školním roce 2010/11 bylo půl roku až rok po ukončení studia nezaměstnaných 4,5% VŠ absolventů. Nezaměstnanost v ČR byla v roce 2011 8,6%. Loni byl medián mzdy VŠ vzdělaných lidí 34 000 (medián v ČR  byl 21 000) Prostě 90% lidí se vystudovat VŠ vyplatí připočtěte si k tomu že nemáme školné a vyjde vám že by bylo naprosto iracionální kdyby někdo kdo má možnost na VŠ nešel. Objektivní ukazatele hovoří bohužel / bohudík jasně.

7 1
možnosti
JB

velmi dobré info, díky

0 0
možnosti
Foto

Ano, i studia lze zneužít k poflakování. Ba co hůře, i doktorská studia.

Ale ne na všech školách a fakultách. Pokud mají školy nastaven jasný systém kontroly práce doktorandů a jejich školitelů, není nebezpečí zneužití příliš velké.

Na druhou stranu podstatnou část výzkumu v celosvětovém měřítku dělají právě dobří doktorandi.

Počet doktorandů, které může ta která škola přijmout, závisí na kvalitě jejích výzkumných výsledků.

5 0
možnosti

Přesně tak. Člověk musí mít určité výsledky a dobrý výzkumný projekt, aby ho vůbec přijali. Navíc na většině oborů, kde někoho znám, jsou doktorandi takové "holky pro všechno", na které členové akademického sboru v podstatě delegují všechny povinnosti, které se jim nechce dělat, takže na vlastní výzkum většinou doktorandům zbývá minimum času. To vše za peníze, jakými se uživit fakt nedá, takže naprostá většina doktorandů stejně musí někde pracovat.

Sice souhlasím, že vysokoškoláků je moc a někteří studium opravdu pojímají jenom jako prodloužení mládí a dovolenou, u doktorandů je to opravdu něco jiného. Takže bych prosila slečnu autorku, ať si nejdřív něco zjistí o tom, o čem hodlá psát.

1 1
možnosti

Redakční blogy

  • Redakční
               blog
  • Blog info
  • První pokus
  • Názory
               a komentáře

TIP REDAKCI & RSS